dnes je 24.4.2024

Input:

Obchodní závod

1.11.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.7.1 Obchodní závod

Mgr. Pavla Krejčí

Pojem obchodní závod (§ 502 NOZ) nahradil pojem podnik, který používal obchodní zákoník (§ 5 ObchZ). Zákonná definice obchodního závodu klade důraz především na majetkovou podstatu závodu. Tím se pojem obchodního závodu liší od pojmu podniku, tak jak jej znal obchodní zákoník.

Obchodní závod je organizovaný soubor jmění vytvořený podnikatelem (tedy i akciovou společností), přičemž tento soubor jmění z vůle podnikatele (akciové společnosti) slouží jeho činnosti. Základními znaky závodu tedy jsou:

a) soubor jmění,

b) organizovanost,

c) vůle podnikatele vytvořit závod,

d) vůle podnikatele, aby soubor jmění sloužil k jeho činnosti.

Soubor jmění

Pojem jmění je definován § 495 NOZ, přičemž se jedná o souhrn majetku a dluhů. V případě definice závodu se ovšem jedná nikoliv o všechno jmění akciové společnosti, ale pouze o jmění, které náleží k danému obchodnímu závodu. Každá akciová společnost totiž může mít závodů více. Na rozdíl od definice podniku jsou tedy dluhy imanentní součástí závodu, a pokud dochází k převodu či přechodu vlastnického práva k závodu, dochází spolu s ním k přechodu i jeho dluhů. Dřívější právní úprava nedovolovala, aby z podniku byla při jeho převodu odejmuta byť jedna pohledávka (situace se musela řešit zpětným převodem – k tomu Rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 21 Cdo 1323/2000 ze dne 25. 5. 2001). Závod však není mrtvou věcí, ale je fungujícím ekonomickým organizmem, kde jedna položka může být závislá na položce jiné a vyjmutím jedné položky může dojít ke ztrátě vlastnosti závodu. Nyní je již možné vyloučit z podniku jednotlivou položku, jejím vyjmutím však nesmí celek ztratit vlastnosti závodu (§ 2175 NOZ). Zákon dokonce v § 2177 NOZ stanoví, že se nabyvatel závodu nemusí stát dlužníkem ze všech dluhů, které k závodu náležely (přejímá jen ty, o jejichž existenci věděl).

Ačkoliv to zákon výslovně nestanoví, bude závod tvořen následujícími složkami:

a) složkou hmotnou – pod tuto složku je třeba především zahrnout movité a nemovité věci, které jsou používány k podnikání, tedy například budovy, stroje, vybavení kanceláří, motorová vozidla, ale též například akcie, směnky atd.

b) složkou osobní – pod touto složkou je třeba především vidět strukturu a kvalifikační úroveň jednotlivých zaměstnanců a dalších osob, jejichž prostřednictvím se realizuje podnikatelská činnost.

c) složkou nehmotnou – pod touto složkou je třeba vidět např. obchodní firmu, práva k duševnímu a průmyslovému vlastnictví, know-how, klientelu, obchodní tajemství, ale i pohledávky, goodwill atd.

Organizovanost

Jedním z hlavních znaků závodu je jeho

Nahrávám...
Nahrávám...