dnes je 9.5.2025

Input:

Vyloučení člena představenstva z výkonu funkce

26.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.9.3
Vyloučení člena představenstva z výkonu funkce

Mgr. Pavla Krejčí

Nejprve je třeba uvést, že členem statutárního orgánu může být za podmínek uvedených v § 153 NOZ a § 46 odst. 2 ZOK i osoba, vůči níž je či bylo vedeno insolvenční řízení.

Aby však byly společnosti před činností osob, jež porušují své povinnosti, chráněny, umožňuje § 63 ZOK insolvenčnímu soudu v průběhu insolvenčního řízení i bez návrhu rozhodnout, že člen statutárního orgánu (v dualistickém systému řízení akciové společnosti tedy člen představenstva akciové společnosti nebo v monistickém systému řízení společnosti statutární ředitel), který byl ve funkci v době vydání rozhodnutí o úpadku nebo po něm nesmí po dobu 3 let od právní moci rozhodnutí o vyloučení vykonávat funkci člena statutárního orgánu jakékoliv obchodní korporace nebo být osobou v obdobném postavení.

Důvody vyloučení

O vyloučení může insolvenční soud rozhodnout, pokud v průběhu insolvenčního řízení vyjde najevo, že výkon funkce členem statutárního orgánu s přihlédnutím ke všem okolnostem případu vedl k úpadku obchodní korporace. O vyloučení toho, kdo se stal členem statutárního orgánu upadnuvší korporace již po zahájení insolvenčního řízení, může soud rozhodnout, přispěl-li zřejmě svým jednáním ke snížení majetkové podstaty a k poškození věřitelů.

Osoba, jež přispěla k úpadku

Podobným způsobem může být vyloučen z možnosti vykonávat funkci člena statutárního orgánu i člen představenstva nebo statutární ředitel, který již sice v době vydání rozhodnutí o úpadku nebyl členem statutárního orgánu, ale jehož dosavadní jednání k úpadku akciové společnosti zřejmě přispělo.

Porušení péče řádného hospodáře

V souladu s ustanovením § 65 ZOK pak může insolvenční soud rozhodnout o vyloučení člena statutárního orgánu i tehdy, pokud vyjde najevo, že člen statutárního orgánu v posledních 3 letech opakovaně a závažně porušoval péči řádného hospodáře, případně jinou péči spojenou s výkonem jeho funkce.

Vyloučena z funkce tak může být i osoba, která v jiných ohledech splňuje zákonné požadavky na to být členem statutárního orgánu akciové společnosti (plná svéprávnost, bezúhonnost, neexistence překážky pro výkon živnosti či funkce).

Právnická osoba členem orgánu

Právní úprava vyloučení se vztahuje jak na fyzické, tak i na právnické osoby, které jsou členy statutárního orgánu. Pokud by byla členem statutárního orgánu právnická osoba, pak bude soud zvažovat i vyloučení z výkonu funkce pro fyzickou osobu, která byla touto právnickou osobou určena k tomu, aby funkci statutárního orgánu za tuto právnickou osobu vykonávala.

Vyloučení členů jiných orgánů

Primárně se právní úprava vztahuje na členy statutárních orgánů společností a zdánlivě nedopadá na členy jiných orgánů, než jsou statutární orgány společnosti (např. na dozorčí radu). V souladu s ustanovením § 65 odst. 2 ZOK však může soud rozhodnout o vyloučení i toho, kdo je povinen k náhradě újmy vzniklé z péče řádného hospodáře. Tím pravděpodobně zákon zakládá možnost rozhodnout o vyloučení i jiných osob, než jsou členové statutárních orgánů. Judikatura však k danému ustanovení není doposud k dispozici.

Zahájení řízení

O vyloučení člena statutárního orgánu akciové společnosti z funkce rozhoduje insolvenční soud, který vede insolvenční řízení, když řízení o vyloučení může soud zahájit z úřední povinnosti (pokud soud dospěje k závěru, že by zde mohly být naplněny zákonem stanovené předpoklady pro vyloučení) nebo může být řízení zahájeno i na návrh osoby, která má na takovém řízení důležitý zájem; takovou osobou může být například člen orgánu, akcionář, společník, věřitel, a to jak společnosti, jejíž úpadek je řešen, tak i jiné obchodní korporace.

Akcionář

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...