dnes je 18.4.2024

Input:

Neoprávněné podnikání

25.2.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.3.3 Neoprávněné podnikání

Mgr. Zuzana Červená

Výklad právní věty
Pojem neoprávněné podnikání je obsažen v mnoha právních předpisech našeho právního řádu, a to jak soukromoprávní tak i veřejnoprávní povahy. Za nejzásadnější lze považovat živnostenský a trestní zákon.

Neoprávněné podnikání upravuje živnostenský zákon v § 61 – 64 ŽZ a jedná se o jeden z hlavních správních deliktů definovaných živnostenským zákonem. Neoprávněné podnikání je tímto zákonem chápáno jako provozování činnosti, která je předmětem živnosti, bez živnostenského oprávnění pro tuto živnost. Za neoprávněné podnikání se považuje i jednorázové a nahodilé provozování živnosti po dobu jejího pozastavení.


Prvním případem je situace, kdy fyzická či právnická osoba vykonává podnikatelskou činnost bez příslušného živnostenského oprávnění. Činnost naplňuje veškeré znaky živnosti, ale tato osoba není vlastníkem živnostenského oprávnění na předmětnou živnost. Živnostenský úřad, který se o tomto neoprávněném podnikání dozví, zahájí správní řízení o uložení sankce za neoprávněné podnikání.

Druhým případem neoprávněného podnikání je podnikání osoby, která vlastní živnostenské oprávnění na určitou činnost, avšak tato osoba vykonává úkony, které jsou nad rámec tohoto oprávnění.

Sankce

Dalším případem je provozování činnosti v době sankčního pozastavení provozování živnosti podle § 58 odst. 2 až 4 ŽZ. Je zde upraveno zvlášť neoprávněné podnikání právnických osob a fyzických osob. Výše sankce se dle tohoto rozdělení liší a přihlíží se zejména k rozsahu, závažnosti, způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání.

Výše sankce pro fyzickou osobu a právnickou osobu je shodná, je stanovena v závislosti na tom, o jakou živnost se jedná (živnost volná – až do výše 500 000 Kč; živnost řemeslná nebo vázaná – až do výše 750 000 Kč; živnost koncesovaná – až do výše 1 000 000 Kč).

Při určení výše pokuty se přihlíží, shodně u fyzické i právnické osoby, zejména k rozsahu, závažnosti, způsobu, době trvání a následkům protiprávního jednání, jak je uvedeno výše. Je tedy možné, že za ojedinělý neoprávněný prodej alkoholických a nealkoholických nápojů na hasičském plese v malé vesnici, i když tržba dosáhla např. celkem 50 000 Kč, bude jednoznačně uložena pokuta nižší než v případě, že by neoprávněný podnikatel bez příslušného živnostenského oprávnění prodával alkoholické a nealkoholické nápoje ve svém stánku v blízkosti lyžařského vleku po celou zimní sezónu. Naproti tomu je možné posoudit jako závažnější porušení živnostenského zákona uvedený prodej alkoholických a nealkoholických nápojů na hasičském plese v malé vesnici ve srovnání s občasným neoprávněným prodejem dárkových

Nahrávám...
Nahrávám...