dnes je 11.5.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 441

27.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.3.2.1.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 441

Mgr. Pavla Krejčí

[Smluvní zastoupení - vznik a forma plné moci]

"Institut zastoupení obecně slouží k řešení situací, kdy nějaká osoba (fyzická – člověk, i právnická) nemůže sama právně jednat (zákonné zastoupení a opatrovnictví), nebo sama právně jednat z rozličných důvodů nechce (smluvní zastoupení)."1

Komentované ustanovení se vztahuje pouze na zastoupení smluvní.

V ObčZ bylo smluvní zastoupení nesprávně označováno jako "zastoupení na základě plné moci". Nesprávnost spočívala v tom, "že právní důvod vzniku tohoto zastoupení představuje smlouva o zastoupení, nikoli plná moc".2

Dohoda o zastoupení

Smluvní zastoupení vzniká ujednáním stran, tj. v okamžiku, kdy zástupce a zastoupený spolu uzavřou dohodu o zastoupení. "Ať již taková dohoda bude označena jakkoliv, použijí se na ni ve smyslu § 1746 odst. 1 zpravidla zákonná ustanovení o smlouvě příkazní dle § 2430 a násl."3 Dohodou o zastoupení se zmocněnec zavazuje zastupovat zmocnitele; zmocněnec a zmocnitel si mohou v dohodě o zastoupení dohodnout rozsah zastoupení a taktéž podmínky, za nichž bude zastoupení vykonáváno. Pro vznik dohody o zastoupení (příkazní smlouvy) zákon nevyžaduje žádnou speciální právní formu; může tak být udělena i ústně či konkludentním jednáním (udělením plné moci).

Vznik zastoupení bez dohody o zastoupení

Doplňkově je třeba uvést, že k platnému zastoupení může dojít v souladu s § 444 i v případech, kdy mezi zástupcem a zastoupeným neexistuje dohoda o zastoupení. Ustanovení § 444 chrání dobrou víru třetí osoby v případech, kdy u ní sám zastoupený vyvolal domněnku, že někoho jiného zmocnil k právnímu jednání, přičemž se rozlišují dva případy:

−případ, kdy zastoupený pouze vyvolal domněnku, že zmocnil někoho jiného k právnímu jednání, ačkoliv vztah ze zastoupení vůbec neexistuje,

−případ, kdy zmocnitel dal třetí osobě najevo, že zmocněnce zmocnil k určitému právnímu jednání, přičemž následně došlo k zániku takového zmocnění a třetí osoba se o zániku nedozvěděla.

Blíže k této problematice výklad k § 444.

Plná moc

Zastoupení tedy nevzniká udělením plné moci, neboť "plná moc má funkci jen jako potvrzení zastoupeného o tom, že zastoupení bylo ujednáni a vzniklo".4 Plná moc je tedy jednostranným právním jednáním zmocnitele, určeným třetí osobě (třetím osobám), v němž zmocnitel prohlašuje, že si zvolil zmocněnce, aby ho zastupoval v rozsahu uvedeném v této plné moci; plná moc z hlediska obsahu právního jednání představuje osvědčení (průkaz) o zastoupení vzniklém na základě dohody o zastoupení či zmocnění (upraveno podle rozsudku Nejvyššího soudu ČR ze dne 22. 4. 2010, sp. zn. 21 Cdo 5429/2007). "Praktickým důsledkem výše uvedeného je závěr, že plná moc nemusí být ‚přijata‚ (podepsána) zmocněncem (není třeba tzv. akceptační doložky)."5 Například soudy však mohou požadovat ověření, zda zmocněnec opravdu plnou moc přijal (k tomu např. usnesení Ústavního soudu ze dne 15. 12. 2009, sp. zn. IV. ÚS 2706/09, uvedené pod textem).

Toto pojetí smluvního zastoupení odpovídá i stávající judikatuře.

Judikatura

Nález Ústavního soudu ČR

Dokument je součástí sekce pro předplatitele. Celý text tohoto dokumentu si můžete také jednorázově stáhnout z našeho portálu Vzorovedokumenty.cz.

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...