dnes je 9.5.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 405 - Založení ústavu

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.3.4.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 405 - Založení ústavu

Mgr. Markéta Káninská

Dosavadní právní úprava

§ 4 zákona o obecně prospěšných společnostech.

Založení ústavu

Ústav se obdobně jako jakákoliv jiná právnická osoba zakládá zakladatelským právním jednáním. Je však třeba rozlišovat mezi založením a vznikem ústavu. Pouhým přijetím zakladatelského dokumentu ještě nedochází ke vzniku ústavu coby subjektu práva, tyto účinky má až zápis ústavu do rejstříku ústavů.

Zákon rozlišuje mezi dvěma typy zakladatelského právního jednání, a to mezi zakládací listinou a pořízením pro případ smrti. V obou případech se vyžaduje písemná forma, není však nutný ani notářský zápis (s výjimkou případů, kdy se forma notářského zápisu vyžaduje pro pořízení pro případ smrti), ani úředně ověřené podpisy zakladatelů. Nicméně s ohledem na vyšší míru právní jistoty lze úřední ověření podpisů zakladatelů jen doporučit.

Zakládací listinu přijímá jak jeden, tak více zakladatelů. Zakladatelem může být jak fyzická, tak právnická osoba, a to bez ohledu na to, zda je občanem ČR nebo zda má na území ČR pobyt či sídlo. Pořízením pro případ smrti se rozumí závěť, dědická smlouva nebo dovětek. Pokud se ústav zakládá jedním z typů pořízení pro případ smrti, musí zakladatelský dokument vedle obecných náležitostí stanovených v § 123 a § 405 NOZ obsahovat rovněž povinné náležitosti stanovené pro daný typ pořízení pro případ smrti.

Obsahové náležitosti zakladatelského dokumentu

Obligatorními náležitostmi zakladatelského právního jednání jsou:

  1. Název ústavu a jeho sídlo – K názvu ústavu viz komentář k § 404 NOZ. Sídlo ústavu může být stanoveno buď jako přesná adresa nebo postačí, uvede-li se v zakladatelském dokumentu pouze obec, v níž se sídlo nachází. Přesná adresa sídla se pak zapíše až do rejstříku ústavů. Sídlo ústavu může být umístěno i v bytě, nesmí tím však dojít k narušení klidu a pořádku v domě, kde je byt umístěn.

  2. Účel ústavu vymezením předmětu jeho činnosti, popřípadě i předmětu jeho podnikání – Účelem ústavu je vždy výkon určité společensky či hospodářsky prospěšné činnosti s využitím osobní a majetkové složky ústavu. Tato činnost by měla být v zakladatelském dokumentu poměrně podrobně specifikována a rovněž se zapisuje do rejstříku ústavů. Způsob specifikace obecně prospěšné činnosti není nijak upraven, bude tedy záležet na zakladatelích, jakým způsobem hlavní činnost vymezí a jak podrobně tak učiní. Určitým vodítkem jim samozřejmě může být specifikace jednotlivých živností podle živnostenského zákona, ovšem v řadě případů se bude jednat o natolik specifické činnosti, které nebude možné pod jednotlivé živnosti jednoznačně podřadit a bude nutné je v zakladatelském dokumentu poměrně podrobně popsat. V každém případě lze jen doporučit, aby vymezení hlavní činnosti

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...