dnes je 11.5.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2615

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.8.1.9.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2615

Mgr. Ing. Michal Bureš

Obecně

Toto ustanovení vymezuje, kdy má dílo vadu, a stanoví, jaká práva z vadného plnění náleží objednateli. Vedle § 2615 a ustanovení o kupní smlouvě se vad díla týkají:

  1. § 2616 (práva duševního vlastnictví),

  2. § 2617 (rozhodující okamžik, ke kterému má dílo vadu),

  3. § 2617 (oznámení vad díla),

  4. § 2818 (záruka za jakost),

  5. § 2629 a 2630 (vady stavby).


Vady díla

NOZ stanoví, že dílo má vadu, neodpovídá-li smlouvě. To znamená, že dílo z hlediska množství, jakosti a provedení musí odpovídat tomu, co bylo ujednáno ve smlouvě. Dílo však musí odpovídat nejen požadavkům ujednaným ve smlouvě, ale také požadavkům stanoveným právními předpisy (podle našeho názoru se toto vztahuje i na veřejnoprávní předpisy, a to i přes § 1 odst. 1). Neodpovídá-li dílo těmto požadavkům, má vadu. O vadu díla se tedy nebude jednat např. tehdy, jestliže ve smlouvě bude připuštěna určitá tolerance z hlediska jakosti a dílo bude této toleranci odpovídat.

Rozhodujícím okamžikem pro určení, zda dílo má vadu, je předání díla, ledaže nebezpečí škody přechází na objednatele později. Přechází-li nebezpečí škody na objednatele později, posuzuje se, zda dílo má vadu k okamžiku přechodu nebezpečí škody na objednatele (viz § 2617).

Práva z vadného plnění

NOZ u práv objednatele z vadného plnění odkazuje na ustanovení o kupní smlouvě (správně má být uvedeno ustanovení o koupi, neboť kupní smlouva je pouze právním titulem, kterým závazek koupě vzniká). Ustanovení o kupní smlouvě se použijí obdobně. Slovo "obdobně“ vyjadřuje, že předmětná ustanovení o kupní smlouvě se použijí v plném rozsahu (viz čl. 41 Legislativních pravidel vlády). Pokud by bylo použito slovo "přiměřeně“, vyjadřovalo by volnější vztah.

Práva kupujícího z vadného plnění jsou obsažena v § 2099 a násl. a dále v § 2165 a násl., které se týkají prodeje zboží v obchodě (prodávajícím je podnikatel a kupujícím je nepodnikatel nebo podnikatel, ale koupě se netýká jeho podnikatelské činnosti). I u díla je proto nutné rozlišit, zda zhotovitel je podnikatelem a zda objednatelem je podnikatel a dílo se týkalo jeho podnikatelské činnosti. Práva objednatele z vadného plnění lze rozdělit podle tří kategorií případů:
  1. zhotovitelem je podnikatel a současně objednatelem není podnikatel, u kterého je při uzavření smlouvy o dílo z okolností zřejmé, že se dílo týká jeho podnikatelské činnosti,

  2. nejedná se o případ uvedený pod bodem 1 a vada díla představuje podstatné porušení povinnosti zhotovitele,

  3. nejedná se o případ uvedený pod bodem 1 a vada díla nepředstavuje podstatné porušení povinnosti zhotovitele.


U všech tří případů platí odchylně od práv kupujícího z vadného plnění, že objednatel není oprávněn požadovat provedení náhradního díla, jestliže předmět díla vzhledem k jeho povaze nelze vrátit nebo předat zhotoviteli.

Dále objednatel podle § 2594 odst. 4 nemá práva z vady díla vzniklé pro nevhodnost věci nebo příkazu, zachová-li se zhotovitel podle § 2594 odst. 1 a 2.

U prvního případu, který lze zjednodušeně označit jako "spotřebitel“ (může se ale vztahovat i na právnické osoby), má objednatel na

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...