dnes je 13.5.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2375

15.2.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.2.5.2.5
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2375

Mgr. Pavel Čech

[Osobnostní práva]

Úvodní komentář

Autorská práva se dělí na práva osobnostní (viz § 11 zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon) a práva majetková (viz § 12 a násl. zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon). Osobnostní práva jsou spojena s osobou samotného autora, který se jich nemůže vzdát, nemůže je převést a jeho smrtí osobnostní práva zanikají. Patří mezi ně například právo rozhodnout o zveřejnění díla, osobovat si autorství, způsob uvádění autorství při zveřejnění a dalším užívání díla a právo na nedotknutelnost svého díla. Dále mezi ně patří právě právo na nedotknutelnost díla, které zahrnuje právo udělit svolení k jakékoli změně nebo jinému zásahu do svého díla.

Oprávnění nabyvatele licence zasahovat do osobnostních autorských práv lze sjednat smluvně. Nejčastěji se jedná o autorovo svolení k určité formě nakládání s dílem – například svolení dílo upravovat nebo zveřejnit jej. Občanský zákoník však počítá i s variantou, že strany uzavřou licenční smlouvu k autorskému dílu a neupraví si v ní jednotlivé možnosti nakládání s dílem. V takovém případě se uplatní uvedená podpůrná ustanovení.

Změny označení autora

Komentované ustanovení úzce souvisí s § 11 odst. 2 zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon, dle kterého má autor právo rozhodnout, zda a jakým způsobem má být jeho autorství uvedeno při zveřejnění a dalším užití jeho díla, je-li uvedení autorství při takovém užití obvyklé. V praxi toto ustanovení znamená, že nabyvatel licence nesmí bez souhlasu autora nejen měnit jeho označení, ale nesmí jej ani odstranit, případně doplnit (pokud bylo dílo zveřejněno pod pseudonymem nebo anonymně).

Zvláštní úprava tohoto režimu se uplatní v případě zaměstnaneckého díla (viz § 58 odst. 4 zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon). Vykonává-li zaměstnavatel majetková práva k zaměstnaneckému dílu, má se za to, že autor svolil k tomu, aby zaměstnavatel uváděl zaměstnanecké dílo na veřejnost pod svým jménem. Jméno zaměstnance tak u díla nemusí být uvedeno, nedohodnou-li se strany jinak.

Změny díla a názvu díla

Pokud se strany nedohodnou jinak, může nabyvatel provádět jen takové změny díla, u nichž by se dalo předpokládat, že by s nimi autor souhlasil. Rozsah takto povolených úprav je přitom nutné vykládat případ od případu, při zohlednění typu dílu, rozsahu a důvodu úpravy a osobnosti autora.

Jelikož je ustanovení dispozitivní, tak si autor může vyhradit, že nabyvatel nesmí provádět žádnou změnu díla. Takovou výhradu doporučujeme sjednat přímo v licenční smlouvě, jelikož výhrada se uplatní pouze v případě, kdy je nabyvateli známa. Alternativně se mohou strany dohodnout, že nabyvatel může provádět pouze určité typy změn. V praxi bývá časté například ujednání, že nabyvatel licence může dílo upravovat, ale nesmí provádět změny názvu díla nebo jeho

Dasi - digitální asistent
Dasi
Nahrávám...
Nahrávám...