Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Tereza Formanová
K odstavci 1
Pokud si strany licenční smlouvy sjednají výhradní (exkluzivní) licenci, znamená to, že poskytovatel licence jednak nesmí poskytnout stejnou licenci žádné další osobě po celou dobu trvání výhradní licence. Pokud si strany výslovně nedohodnou něco jiného, nesmí ani sám poskytovatel výhradní licence vykonávat právo, k němuž byla udělena výhradní licence (opět po dobu trvání takové licence).
Pokud tedy například poskytovatel licence – autor software udělí výhradní licenci ke všem způsobům užívání software svému zákazníkovi pro dobu dvou let (přičemž užívání autorem není sjednáno), bude tento zákazník jedinou osobou, která smí software po tuto dobu užívat, a autor smí udělit práva k užívání software třetí osobě teprve po uplynutí sjednané lhůty (v opačném případě by došlo k porušení výhradní licence).
Výhradní licenci lze udělit i pouze k některým specifickým výkonům práva duševního vlastnictví – příkladem může být vlastník ochranné známky EU, který udělí výhradní licenci k užívání ochranné známky poskytovateli služeb pouze pro jeden členský stát EU, a to pouze pro některé služby, pro něž je známka zaregistrována (např. k poskytování kosmetických služeb pod danou známkou). Nabyvatelovo výhradní právo je pak limitováno pouze na dané území, tedy vlastník známky může udělit licenci k užívání známky jinými osobami v jiném členském státě, aniž by byl uvedenou výhradní licencí omezen. Zároveň je nabyvatelovo výhradní právo limitováno pro daný typ služeb. Pokud je známka dále registrována pro maloobchodní prodej kosmetiky, které nejsou předmětem výhradní licence, pak pro užívání známky pro tyto služby může vlastník známky udělit licenci jinému subjektu i ve stejném členském státě. Obdobně může být licence "rozdělena" např. pro jednotlivé způsoby užití autorských děl (např. autor udělí nabyvateli výhradní licenci jen pro rozšiřování autorského díla, zatímco pro sdělování veřejnosti udělí nabyvateli nevýhradní licenci).
U výhradní licence je nutné poukázat na to, že vyžaduje ke svému vzniku písemnou formu (§ 2358 odst. 2 písm. a) a výslovné sjednání výhradní licence (§ 2362). Častým problémem v praxi je, že strany neuzavřou písemnou smlouvu a nabyvatel si myslí, že je výhradním vykonavatelem předmětného práva duševního vlastnictví, ovšem není tomu tak z důvodu chybějící písemné formy.
Při sjednávání výhradních…