dnes je 29.3.2024

Input:

Daňový řád

9.5.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

12.1.2 Daňový řád

Ing. Zdeněk Morávek

Výklad právní věty
Od 1. 1. 2011 došlo k významné změně v daňovém řízení, zákon o správě daní a poplatků byl nahrazen novým předpisem, a to zákonem č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen daňový řád, DŘ). Jak vyplývá z důvodové zprávy, předložení návrhu nové právní úpravy primárně reaguje na nedostatky právní úpravy stávající.

Cíl nové právní úpravy

Cílem nové právní úpravy je transparentnější a jednoznačnější úprava dřívějšího postupu při správě daní s důrazem na snížení administrativní zátěže a posílení využívání elektronické podpory správy daní a komunikaci s daňovými subjekty, nikoliv o neodůvodněný zásah do vývoje uplynulých let. Důvodem pro přijetí daňového řádu tak bylo především zajistit větší právní jistotu daňových subjektů i správců daně.

Členění zákona

Daňový řád je v porovnání se ZSDP výrazně obsáhlejší, co se týká počtu paragrafů, ale jednotlivá ustanovení by měla být stručnější a přehlednější. Co se týká samotného členění zákona, má celkem šest částí, a to:

1. Úvodní ustanovení (§ 1 až 9 DŘ),

2. Obecná část o správě daní (§ 10 až 124a DŘ),

3. Zvláštní část o správě daní (§ 125 až 245 DŘ),

4. Následky porušení povinností při správě daní (§ 246 až 254a DŘ),

5. Ustanovení společná, zmocňovací, přechodná a závěrečná (§ 255 až 265 DŘ),

6. Účinnost zákona (§ 266 DŘ).

Daňový řád upravuje postup správců daní, práva a povinnosti daňových subjektů a třetích osob, které jim vznikají při správě daní, přičemž správa daní je postup, jehož cílem je správné

Nahrávám...
Nahrávám...