dnes je 28.3.2024

Input:

Auditor

12.8.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

12.3.3 Auditor

JUDr. Alena Malachová

Kontrola auditorského oprávnění

Postavení auditorů upravuje zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů (zákon o auditorech), který je implementací některých evropských směrnic, zejména směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/43/ES o povinném auditu ročních a konsolidovaných účetních závěrek.

Zákon o auditorech rozumí auditorem jednak statutárního auditora a jednak auditorskou společnost. Zatímco statutárním auditorem je fyzická osoba, které bylo Komorou auditorů ČR vydáno auditorské oprávnění, auditorskou společností je právnická osoba s auditorským oprávněním.

Akciová společnost by proto měla před tím, než požádá auditora o provedení auditu své účetní závěrky, ověřit, zda auditor získal auditorské oprávnění. Tuto informaci získá nahlédnutím do seznamu auditorů vedeným Komorou auditorů ČR, jehož údaje jsou veřejně přístupné (s výjimkou dat narození a rodných čísel).


Pokud by totiž audit účetní závěrky provedla osoba, která nezískala auditorské oprávnění (např. daňový poradce), nebylo by možné takto provedený audit považovat za splnění povinnosti zajistit povinný audit účetní závěrky (tj. ověření účetní závěrky auditorem vyžadované právním předpisem), a to přesto, že by jinak "audit" splňoval obsahové i formální náležitosti vyžadované právními předpisy.

Podmínky vydání auditorského oprávnění

Auditorské oprávnění je vydáno fyzické osobě, která:

  • získala vysokoškolské vzdělání (tato podmínka je splněna i v případě vzdělání získaného v jiném členském státě EU uznaného příslušným členským státem za součást jeho vysokoškolského systému);

  • je způsobilá k právním úkonům a bezúhonná;

  • absolvovala po dobu alespoň 3 let odbornou praxi v pracovním poměru jako asistent auditora nebo odbornou praxi v obdobné pracovní pozici v jiném členském státě, a to v rozsahu nejméně 35 hodin týdně nebo po dobu ekvivalentní době 3 let, pokud byla praxe v rámci týdne kratší;

  • nevykonává až na výslovně uvedené výjimky další výdělečnou činnost mající znaky podnikání;

  • složila auditorskou zkoušku;

  • splnila další zákonem o auditorech vyžadované administrativní požadavky a rovněž plní své daňové a další obdobné povinnosti.

Obdobná hlediska platí pro vydání auditorského oprávnění auditorské společnosti, kde tyto předpoklady musí splňovat většina fyzických osob – společníků, resp. akcionářů auditorské společnosti a současně členů statutárního orgánu auditorské společnosti, které tak musí být statutárními auditory.

Jak v případě auditorských společností, tak i statutárních auditorů platí, že auditorské povolení nelze vydat osobě, která nemá dobrou pověst. Tímto poměrně vágním kritériem se zdůrazňují vysoké požadavky na nestrannost a spolehlivost auditora při výkonu jeho činnosti.

Auditor z jiného členského státu EU

Akciová společnost může mít požadavek, aby audit její účetní závěrky provedl auditor z jiného členského

Nahrávám...
Nahrávám...