Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Pavla Krejčí
K odst. 1
Rodiče mají právo a povinnost dítě zastupovat; tato povinnost a právo dítě zastupovat je součástí rodičovské odpovědnosti (§ 858).
Nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých v jeho věku (§ 31). Nezletilí tak nabývají svéprávnosti postupně (blíže komentář k § 31).
Postupné nabývání svéprávnosti
V souladu s komentovaným ustanovením pak platí, že rodiče mají povinnost a právo zastupovat dítě při právních jednáních, ke kterým není samo právně způsobilé. V souladu s § 31 se zvyšujícím se věkem dítěte dítě postupně nabývá svéprávnosti a tím dochází ex lege k omezování práva rodiče dítě zastupovat. V rozsahu postupně nabyté svéprávnosti je pak dítě oprávněno jednat samo nebo také zplnomocnit třetí osobu (tedy i rodiče) k právnímu jednání.
Ačkoliv § 31 počítá s postupným nabýváním svéprávnosti nezletilého, komentář LEGES1 uvádí, že "oprávnění rodičů zastupovat dítě nezaniká postupně v návaznosti na rozumový a volní vývoj nezletilého, ale v plném rozsahu trvá až do zániku rodičovské odpovědnosti". Obdobně i komentář Beck2 dodává: "Může tedy nastat i situace, kdy v dané záležitosti bude moci jednat jak dítě samo, tak i jeho rodiče jako zákonní zástupci. I přesto, že dítě již nabylo takového stupně svéprávnosti, že v dané věci již může jednat samostatně, můžou za ně platně právně jednat jeho rodiče jako zákonní zástupci." Oba komentáře toto dovozují z titulu rodičovské odpovědnosti.
S touto argumentací se však neztotožňujeme; pokud bychom na tuto argumentaci přistoupili, pak bychom z dětí činili nesamostatné bytosti. Dítě má v rozsahu nabyté svéprávnosti právo na zcela samostatné jednání, do kterého mu sice mohou rodiče zasahovat, ale nikoliv z titulu zákonného zastoupení (to zaniklo v rozsahu, ve kterém je dítě oprávněno jednat samostatně), ale z titulu uplatňování výchovných prostředků (§ 884). Tento právní názor lze mj. opřít také o § 879 odst. 1, v němž zákon jasně rozlišuje způsob jednání v případech, kdy je činěno právní jednání vůči dítěti, které je či není způsobilé v konkrétní věci samostatně právně jednat.
Omezení možnosti zákonného zastoupení
Rodiče jsou omezeni zastupovat dítě i v jiných případech:
−v záležitostech osobního stavu dítěte a v dalších záležitostech uvedených v § 458, které nejsou rodiče oprávněni za dítě činit (např. osvojení, návrh na přiznání svéprávnosti podle § 37, otázka vzniku a zániku manželství, záležitosti týkající se výkonu rodičovských práv a povinností, pořízení pro případ smrti a jeho odvolání, prohlášení o vydědění a jeho odvolání),
−v záležitostech, ve kterých je ex lege oprávněn jednat pouze nezletilý (např. podat návrh za nezletilého na rozhodnutí soudu v případě konfliktu mezi rodiči a pečující osobou podle § 926, návrh však mohou podat rodiče sami, zavázat se k výkonu závislé práce podle § 35, podat žádost o umělé přerušení těhotenství podle zákona č. 66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství, apod.),
−v záležitostech, ve kterých by mohlo dojít ke střetu zájmů mezi dítětem a rodiči nebo mezi dětmi týchž rodičů (viz komentář k odst. 3 komentovaného ustanovení).
Pokud by rodič překročil hranice zákonného zastoupení, pak by bylo třeba postupovat podle § 440, tj. pravidel při překročení zástupčího oprávnění.
Další omezení rodiče při zastupování dítěte vyplývá z faktu, že k některým záležitostem a právním jednáním je třeba souhlas soudu (viz komentáře k § 877 a § 898).
Participace nezletilého
Při zastupování nezletilého jsou rodiče povinni jednat v souladu s jeho zájmy. Před rozhodnutím, které se dotýká zájmu dítěte, sdělí rodiče dítěti vše potřebné, aby si mohlo vytvořit vlastní názor o dané záležitosti a rodičům jej sdělit; to neplatí, není-li dítě schopno sdělení náležitě přijmout nebo není schopno vytvořit si vlastní názor nebo není schopno tento názor rodičům sdělit. Názoru dítěte rodiče věnují patřičnou pozornost a berou názor dítěte při rozhodování v úvahu (§ 875).
Zastupování nezletilého v civilním soudním řízení
Zcela zvláštní právní úpravu zastoupení nezletilého obsahují § 22 a § 23 OSŘ. V zásadě před soudem zastupují dítě jeho zákonní zástupci (§ 22 OSŘ). V rozsahu získané svéprávnosti je pak oprávněno jednat dítě i samostatně (§ 20 OSŘ). Dítě však bude mít procesní způsobilost pouze ve výjimečných případech (nález I. ÚS 1041/14). Přesto i v takových případech může v souladu s § 23 OSŘ předseda senátu rozhodnout, že dítě, které není plně svéprávné, musí být zastoupeno zákonnými zástupci. Tímto opatřením předseda senátu zajistí rovné postavení procesních stran. Na druhou stranu, jak vyplývá např. z rozhodnutí Nejvyššího soudu sp. zn. 20 Cdo 2775/2005, to, že dítě má svéprávnost k hmotněprávnímu jednání, neznamená, že by ji mělo i z hlediska procesního v řízení, které se tohoto hmotněprávního jednání týká. V tomto rozhodnutí dovodil Nejvyšší soud oprávnění soudu jednat se zákonným zástupcem nezletilého i bez vydání rozhodnutí podle § 23 OSŘ (viz níže pod textem).
V souladu s judikaturou Ústavního soudu však nelze nezletilého v řízení zcela pominout, naopak je nutné zajistit mu jistou míru participace na řízení. K tomu např. níže citovaný nález Ústavního soudu sp. zn. I. ÚS 1041/14.
Dále Ústavní soud dovodil, že "skutečnost, že v řízení před obecnými soudy, jehož účastníkem je nezletilý, je jednáno s jeho rodičem jako zákonným zástupcem, nevylučuje vznik situace, kdy na takovéto zastoupení nebude možné z hlediska zájmu nezletilého nahlížet jako na řádné. Bude tomu tak zejména tehdy, jestliže zákonný zástupce zastupuje nezletilého pouze formálně a nečiní žádné procesní úkony k ochraně jeho práv, v důsledku čehož jedná v rozporu s jeho zájmy, jakož i samotným účelem zastoupení." V takovém případě musí být v souladu s nejlepšími zájmy dítěte dítěti ustanoven pro řízení opatrovník (nález Ústavního soudu sp. zn. IV. ÚS 1669/14 ze dne 7. 3. 2017).
Výjimku z výše uvedeného pak tvoří řízení, ve kterých je nezletilým přiznána procesní způsobilost (např. v řízení o emancipaci podle § 37). V těchto řízeních vystupují nezletilí zcela samostatně.
K odst. 2
Způsob zastoupení
Rodiče zastupují dítě společně, jednat však může každý z nich. Pokud jedná pouze jeden z rodičů, platí vyvratitelná právní domněnka, že jedná se souhlasem druhého rodiče (§ 876 odst. 3). "Není-li třetí osoba v dobré víře ohledně shody rodičů, nebude právní jednání zastupované dítě zavazovat."3 Další pravidla pak vyplývají z § 879, který stanoví, že při právním jednání vůči dítěti, jež není způsobilé ve věci samostatně právně jednat, postačí jednání i jen vůči jednomu z rodičů jako zástupci dítěte.
V této souvislosti opět odkazujeme na nález Ústavního soudu sp. zn. I. ÚS 1041/14, který stanovil ve vztahu k doručování v civilním procesu, že "v situaci, kdy z příslušných výpisů z evidence obyvatel soud zjistí, že nezletilá účastnice řízení má bydliště shodné pouze s jedním rodičem, musí soud postupovat s ohledem na ústavní požadavek zvláštní ochrany dětí a mladistvých obezřetně. Lze totiž předpokládat, že to je právě tento rodič, který se primárně stará o všechny záležitosti dítěte, a tedy také o ochranu jeho práv. Proto soud, nemá-li jiné konkrétní poznatky o situaci v dané rodině, nesmí opomenout doručovat tomu zákonnému zástupci, který s nezletilým sdílí bydliště. Pouze platné doručení tomuto zákonnému zástupci může způsobit účinky s doručením spojené."
Pokud se rodiče nedohodnou, který z nich dítě při právním jednání zastoupí, rozhodne soud na návrh rodiče, který z rodičů bude za dítě právně jednat a jakým způsobem (§ 893). Rodiče také mohou pro vyřízení záležitosti dítěte, nejedná-li se o záležitost osobního stavu, uzavřít smlouvu o zastoupení osobou s odbornými vlastnostmi, popřípadě i jinou vhodnou osobou (§ 894).
K odst. 3
Kolize zájmů
Rodiče nemohou dítě zastoupit, jestliže by mohlo dojít ke střetu zájmů mezi nimi a dítětem nebo mezi dětmi týchž rodičů. Pak musí být dítěti jmenován kolizní opatrovník.
K takovému střetu zájmů dochází například v případě, kdy je rodič účastníkem téhož právního jednání (např. v případě uzavření darovaní smlouvy mezi rodiči a dítětem). Kolizní opatrovník nemusí být jmenován až v době, kdy již ke střetu zájmů dochází, postačí, pokud zde existuje reálná hrozba střetu zájmů. Řízení o jmenování kolizního opatrovníka může být zahájeno i bez návrhu (§ 943).
V případě, že došlo ke střetu zájmů těch, kteří jsou zastoupení týmž zákonným zástupcem, musí být každému ze zastoupených jmenován vlastní kolizní opatrovník (například každému z nezletilých).
Střet zájmů
"Střet zájmů je dán, jestliže z celkové povahy záležitosti, jakož i z dalších okolností případu a vztahů mezi dítětem a rodičem (pozn. redakčně upraveno – původně opatrovníkem a opatrovancem) je třeba dovodit, že rodič (pozn. redakčně upraveno – původně opatrovník) má právní zájem na tom, aby záležitost, v níž má opatrovance zastupovat, nebyla zcela nebo zčásti vyřešena v nejlepším zájmu dítěte (pozn. redakčně upraveno – původně opatrovanec)."4 Jedná se tedy o případ, kdy by zákonný zástupce nemusel s ohledem na své zájmy sledovat účel zákonného zastoupení. Nepostačuje pouhá domněnka, že by mohlo ke střetu zájmů dojít, ale musí se jednat o střet zájmů nebo hrozbu takového střetu, který je prokázán na základě objektivně zjistitelných faktů. V případě existence střetu zájmů nebo hrozby takového střetu nepostačuje také, pokud bylo právní jednání učiněné za zastoupeného schváleno soudem podle § 898 (k tomu níže uvedený rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 9. 10. 2003, sp. zn. 21 Cdo 890/2003).
Jmenování kolizního opatrovníka
"Při střetu zájmů zástupce a zastoupeného nastupuje k ochraně dotčeného zájmu zastoupeného jiný, zásadně nestranný, subjekt."5 Kolizní opatrovník při zastupování musí sledovat základní účel opatrovnictví, tedy ochranu zájmů opatrovance. Pokud je kolizní opatrovník ustanoven, platí jeho ustanovení pro všechna právní jednání související s důvodem, pro který byl do funkce ustanoven (k tomu rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 11. července 2002, sp. zn. 22 Cdo 1603/2000). Blíže ke jmenování kolizního opatrovníka komentář k § 943.
Judikatura
1. Právo rodiče zastupovat nezletilého v civilním řízení
Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 29. listopadu 2005, sp. zn. 20 Cdo 2775/2005
Způsobilost k uzavírání smlouvy o přepravě osob,…
Probíhá načítání obsahu