Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Pavla Krejčí
V souladu s § 932 může soud jmenovat poručníkem i dvě osoby; zpravidla pak tomu bude u manželů. Může se však jednat i o registrované partnery nebo druha a družku (blíže k tomu komentář k § 932).
Soud však tak postupovat nemusí a může jmenovat poručníkem také jen jednoho z manželů. Ke stejné situaci může dojít v případě, kdy poručník po svém jmenování teprve manželství uzavře.
Péče manžela poručníka
Pokud žije manžel poručníka s poručníkem ve společné domácnosti, pak má právo a povinnost podílet se na péči o poručence a podílet se na jeho výchově (§ 885). Nový občanský zákoník tudíž pro tento případ určuje obdobné užití ustanovení o poměru rodiče a manžela (k rozdílu mezi legislativním termínem "obdobně" a "přiměřeně" viz rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 5. 6. 2007, sp. zn. 21 Cdo 612/2007). Pro vznik tohoto vztahu je tedy důležitý faktický výkon osobní péče o poručence manželem poručníka. Pokud manžel poručníka fakticky nevykonává společnou péči o poručence (např. proto, že manželé nežijí ve společné domácnosti), žádná práva a povinnosti mu nevznikají.
Práva a povinnosti manžela poručníka
Na manžela poručníka, který se podílí na péči o poručence, se pak dále vztahují povinnosti stanovené v § 690 a § 691, tj. musí připívat na potřeby rodinné domácnosti tak, aby životní úroveň všech členů domácnosti byla srovnatelná. Dále na něj v případě bezdůvodného opuštění domácnosti dopadá povinnost hradit náklady rodinné domácnosti (§ 691).
Právo a povinnost podílet se na výchově a péči o poručence bude mít i ta…
Probíhá načítání obsahu