dnes je 30.4.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 939

1.12.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.3.1.12
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 939

Mgr. Pavla Krejčí

[Zabezpečení poručníka]

"Poručenství je především institutem právní ochrany dítěte."1 Poručník nemusí o dítě osobně pečovat; dítě může být svěřeno například do pěstounské péče (§ 958), ústavní výchovy (§ 971) nebo do péče pečující osoby (§ 953). Komentované "ustanovení zohledňuje případy, které mohou nastat (a bylo by vhodné, kdyby nastávaly pravidelně tam, kde o dítě nemohou pečovat jeho rodiče), že poručník je osobou naplňující nejen požadavky stran právní ochrany dítěte, ale i stran jeho ochrany vůbec, a faktické a fyzické péče o dítě".2 Je třeba říci, že přítomnost komentovaného ustanovení v NOZ je trochu zbytečná a nesystematická, neboť se jedná o ustanovení, které nemá soukromoprávní povahu, ale převážně povahu veřejnoprávní.

Pokud o dítě osobně pečuje poručník, a to tak, že je mu dítě svěřeno do trvalé péče, pak takovému poručníkovi náleží stejné zabezpečení jako pěstounovi. Právo na hmotné zabezpečení pak poručníkovi vzniká, pokud jsou naplněny obě zákonem stanovené podmínky:

  1. faktická osobní péče poručníka,
  2. dítě je poručníkovi svěřeno do trvalé péče.

V souladu s § 47e ZSPOD platí, že dávkami pěstounské péče, na které má nárok poručník osobně pečující o dítě, jsou:

  1. příspěvek na úhradu potřeb dítěte,
  2. odměna pěstouna,
  3. příspěvek při převzetí dítěte,
  4. příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla,
  5. příspěvek při ukončení pěstounské péče.

Za výše uvedených podmínek vzniká právo na stejné hmotné zabezpečení i poručníkovi. V souladu s § 4a ZSPOD platí, že jak pro poručníka, jestliže o dítě osobně pečuje nebo má dítě osobně v péči po dobu, po kterou probíhá řízení o ustanovení této osoby poručníkem, tak i pro pěstouna je zavedena stejná legislativní zkratka "osoba pečující". Komentované ustanovení dopadá pouze na hmotné zabezpečení poručníka, a nikoliv dítěte. Z výše uvedených dávek pak dopadá pouze na dávky uvedené pod písmeny b) až e). Dávka pod písmenem a) náleží přímo nezaopatřenému dítěti.

Výživné

Zde je třeba podotknout, že zákon neřeší, co bude s případným výživným, které bude platit na dítě osoba povinná výživou (rodič nebo prarodič). "Každý rodič musí plnit svoji vyživovací povinnost ke svému dítěti bez ohledu na to, zda je nositelem práv a povinností vyplývajících

Nahrávám...
Nahrávám...