dnes je 30.4.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 736

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.4.2.9.1
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 736

Mgr. Silvie Koubíková

Dosavadní právní úprava

Dosavadní právní úprava vypořádání společného jmění manželů byla obsažena v ust. § 149 ObčZ. NOZ přebírá základní způsoby vypořádání společného jmění (tj. dohoda manželů, vypořádání soudem či uplatnění zákonné domněnky vypořádání), přebírá i základní principy vypořádání společného jmění, doplňuje je však o některé dílčí změny a zpřesnění a výslovně zakotvuje řadu pravidel, která byla doposud dovozována pouze judikatorně či byla přijímána nejednoznačně.

Vypořádání společného jmění – kdy?

Společné jmění manželů je třeba vypořádat vždy, dojde-li k jeho zrušení, zániku či zúžení.

Zrušení společného jmění

Společné jmění může zrušit soud na návrh manžela (§ 724 NOZ), je-li pro to závažný důvod. Rozhodnutím soudu však nelze vyloučit ani změnit ustanovení upravující obvyklé vybavení rodinné domácnosti (§ 727 odst. 1 NOZ). Společné jmění mohou zrušit také manželé či snoubenci smlouvou sepsanou ve formě veřejné listiny (k pojmu veřejné listiny viz § 567 NOZ), a to tak, že si sjednají režim oddělených jmění (§ 729 NOZ).

Zánik společného jmění

Společné jmění zaniká zánikem manželství, tedy smrtí jednoho z manželů, prohlášením jednoho z manželů za mrtvého (§ 71 až § 76 NOZ) nebo rozvodem (§ 755 až § 758 NOZ).

Zúžení společného jmění

Společné jmění může zúžit jednak soud, jednak tak mohou učinit přímo manželé či snoubenci. Soud může zúžit společné jmění na návrh manžela ve smyslu ust. § 724 NOZ, je-li pro to závažný důvod. Manželé mohou své již existující společné jmění zúžit smlouvou mající formu veřejné listiny, jedná se v takovém případě o tzv. smluvený režim společného jmění (§ 716 až § 723 NOZ). Stejně mohou postupovat i snoubenci, tedy muž a žena, kteří mají teprve v úmyslu manželství uzavřít. Smlouva snoubenců o

Nahrávám...
Nahrávám...