dnes je 30.4.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 497

1.2.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.4.2.2
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 497

Mgr. Pavla Krejčí

[Ovladatelné přírodní síly]

Na přírodní síly se použijí přiměřeně ustanovení NOZ o věcech hmotných v případě, že se:

  1. jedná o ovladatelné přírodní síly a zároveň
  2. se s těmito přírodními silami obchoduje.

V právní teorii se vedou spory, zda ovladatelná přírodní síla je podle NOZ věcí či nikoli (např. komentář Leges). Pro výklad tohoto ustanovení je však lhostejné, zda ovladatelná přírodní síla je podle NOZ věcí či nikoli, neboť její právní režim je stejný, jako kdyby hmotnou věcí byla. Komentované ustanovení stanovuje, že se na ni použijí ustanovení týkající se hmotných věcí přiměřeně. V této souvislosti pouze podotýkáme, že soudní praxe dosud např. elektrickou energii za věc považovala (např. Usnesení Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 3 Tdo 1069/2012 ze dne 12. 9. 2012).

Komentované ustanovení dopadá pouze na ovladatelné přírodní síly, s nimiž se obchoduje – tedy například na energii větrnou, vodní, sluneční, tepelnou, parní, jadernou apod. Nedopadá však na jiné druhy energií, která tuto definici nenaplňují – například elektrická energie pocházející z blesku není ovladatelná, stejně tak statická elektřina, biotronická energie apod.

"Energie je vždy třeba odlišovat od jejich nosiče (zdroje) – tak např. nosičem tepelné energie je teplá voda, přičemž samotný nosič (voda) je věcí odlišnou od energie."1

Telefonní hovor

Ovladatelnou přírodní silou jsou např. elektrické telefonní impulzy, nikoliv již samotný telefonický hovor.

Judikatura

Usnesení Nejvyššího soudu České republiky sp. zn. 3 Tz 71/98 ze dne 6. srpna 1998

Telefonní hovor nelze považovat za věc ani ve smyslu ustanovení § 89 odst. 13 tr. zák., neboť ovladatelná přírodní síla (elektrická energie) je při dopravě zpráv využívána pouze jako prostředek k přenosu informací. Jde o telekomunikační službu poskytovanou k tomu oprávněnou právnickou osobou za stanovenou úhradu (poplatek). To je významné z hlediska úvah, zda je naplněna skutková podstata těch trestných činů, jejichž zákonným znakem je pojem "věc" (např. § 247 a § 248 tr. zák.).

Pokud je neoprávněným telefonováním, které má znaky trestného činu podvodu podle § 250 tr. zák., způsobena škoda, je třeba při stanovení její výše vycházet z ceny, za jakou se tato služba v době a místě činu poskytuje (podle telefonního sazebníku). Ustanovení § 89 odst. 12, věty první, tr. zák. se zde použije analogicky.

Nahrávám...
Nahrávám...