Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Pavla Krejčí
Aktivní legitimace
Ustanovení § 751 až § 753 se týkají ochrany před domácím násilím v případě, že spolu manželé nebo rozvedení manželé vedou rodinnou domácnost. Podle § 753 se ochrany před domácím násilím může domáhat i osoba, která žije s manželi nebo rozvedenými manželi v rodinné domácnosti. Komentované ustanovení možnost ochrany před domácím násilím značně rozšiřuje a umožňuje domáhat se ochrany proti domácímu násilí i v případě, že osoby spolu pouze bydlí. Komentované ustanovení je aplikovatelné i na registrované partnery, když § 3020 aplikaci části druhé NOZ vylučuje.
Aktivní legitimaci k podání návrhu má kterákoliv osoba žijící ve společném obydlí. "Vzhledem k účelu daného ustanovení, kterým je ochrana osob proti domácímu násilí, máme za to, že je třeba toto ustanovení vykládat extenzivně a umožnit podat návrh co nejširšímu počtu osob, a to i z důvodu, že ‚pravá oběť domácího násilí obvykle tohoto sama není schopna."1 Osoby žijící mimo obydlí, ve kterém dochází k domácímu násilí (např. sousedé), však aktivní legitimaci k podání návrhu nemají.
Ochrany proti domácímu násilí se nemusí osoba domáhat pouze za účelem ochrany osoby své, ale též za účelem ochrany kterékoliv osoby žijící ve společném obydlí.
Pasivní legitimace
Návrh pak musí směřovat proti agresorovi, který je však pasivně legitimován pouze tehdy, pokud s navrhovatelem sdílí společné obydlí. "Dlužno podotknout, že hovoříme o teritoriální ochraně proti domácímu násilí, jen ta je totiž v § 751 až § 753 obsažena; ochrana personální je obsažena v § 81 a násl."2
"Okruh osob pasivně i aktivně legitimovaných k podání návrhu na omezení či vyloučení práva v domě nebo bytě bydlet je i díky tomuto ustanovení velmi široký, je fakticky omezen jen podmínkou společného soužití v domě či bytě s agresorem a na existenci tělesného či duševního násilí v tomto obydlí…
Probíhá načítání obsahu