dnes je 14.6.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 279

25.5.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.3.2.2.17.6
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 279

Mgr. Pavla Krejčí

[Informační povinnost vůči věřitelům a třetím osobám]

Za účelem ochrany práv věřitelů a třetích osob je spolkům, které se zúčastňují na fúzi, uložena vůči těmto osobám informační povinnost. Věřitelé pak na základě takto poskytnuté informace mohou lépe uplatňovat své nároky, zejména pak přihlásit svou pohledávku za účelem poskytnutí práva na dodatečnou jistotu podle § 280.

Pokud NOZ stanoví povinnost zveřejnit určité údaje, pak se povinnost splní jejich zveřejněním v Obchodním věstníku (§ 3018).

Obsah informace

Informace musí obsahovat nejméně následující údaje:

  1. údaj o tom, kterých spolků se fúze týká,
  2. údaj o tom, který spolek se stane nástupnickým spolkem.

Informační povinnost se plní jako povinnost společná; je tedy splněna, pokud je jedna společná informace zveřejněna všemi spolky zúčastněnými na fúzi.

Lhůta pro splnění informační povinnosti

Informační povinnost musí být splněna nejméně třicet dnů před zasedáním členské schůze, která má rozhodnout o schválení návrhu smlouvy o fúzi (§ 281). Pokud není zasedání členských schůzí v souladu s § 281 odst. 2 svoláno jako společné, pak musí být informační povinnost splněna nejméně třicet dnů před zasedáním členské schůze zúčastněného spolku, která se bude konat jako první.

Podmínky, kdy postačí oznámení věřitelům

Za podmínek, že zúčastněné spolky:

  1. nejsou příjemci plnění z veřejného rozpočtu (např. dotace),
  2. mají zanedbatelnou celkovou výši dluhů,
  3. mají zanedbatelný počet věřitelů,

je možné informační povinnost splnit tak, že bude informace ve formě oznámení

Nahrávám...
Nahrávám...