dnes je 30.4.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2139 - Výhrada zpětného prodeje

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.1.2.4.2.5
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2139 - Výhrada zpětného prodeje

JUDr. Vladimíra Knoblochová

Dosavadní právní úprava

Vedlejší ujednání o výhradě zpětného prodeje dosud nebylo v zákoně upraveno, nicméně s ohledem na zásadu volnosti bylo možné si takovou výhradu ve smlouvě sjednat dle § 610 ObčZ.

Výhrada zpětného prodeje

NOZ pro výhradu zpětného prodeje odkazuje na obdobné použití ustanovení o zpětné koupi, která jsou obsažena v § 2135 až § 2138 NOZ.

Smluvní strany si mohou mezi sebou při koupi dohodnout i tzv. výhradu zpětného prodeje. Na základě této výhrady vzniká kupujícímu právo převést prodávajícímu zpátky věc, kterou od něj koupil, a prodávající je v takovém případě povinen vrátit kupujícímu zpět uhrazenou kupní cenu.

Výhrada zpětného prodeje tak významně posiluje pozici kupujícího, který má právo v určité lhůtě změnit své rozhodnutí ohledně koupě věci a požádat prodávajícího, aby si od něj věc zpátky převzal oproti vrácení kupní ceny.

Forma

Zákon pro ujednání o výhradě zpětného prodeje nevyžaduje písemnou formu, tj. tuto výhradu lze ujednat i ústně, byť písemnou formu lze doporučit.

Lhůta k uplatnění výhrady

Lhůtu k uplatnění výhrady zpětného prodeje by si strany měly především ujednat. V případě, že tak neučiní, stanoví § 2137 NOZ, že vzhledem k movité věci platí za ujednanou tříletá lhůta a vzhledem k nemovité věci desetiletá lhůta.

Povinnosti smluvních stran

V případě, že kupující požádá prodávajícího, aby si od něj věc zpátky převzal, vzniká kupujícímu povinnost věc vrátit v nezhoršeném stavu a prodávajícímu vzniká povinnost vrátit kupujícímu kupní cenu. Dle obdobného použití ustanovení § 2135 odst. 1 NOZ pak platí, že tím jsou vyrovnány i užitky z peněz, které prodávající od kupujícího formou kupní ceny obdržel, jakož i plody z věci, které případně kupující vytěžil.

Náhrada vynaložených nákladů

Smluvní strany by si měly především sjednat, jakým způsobem bude kupující po dobu trvání výhrady zpětného prodeje s věcí nakládat a zda prodávající ponese náklady na zlepšení věci či nikoliv. V případě, že si strany ničeho neujednají, pak zákon stanoví, že pokud kupující vynaloží na věc náklad k jejímu zlepšení

Nahrávám...
Nahrávám...