Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Vladimíra Knoblochová
Dosavadní právní úprava Dosud byla výhrada vlastnictví upravena v ustanovení § 601 ObčZ pro občanskoprávní vztahy a v § 445 ObchZ pro obchodní závazkové vztahy. Nová právní úprava oproti platné právní úpravě doznává několika změn, které rozšiřují možnost sjednání výhrady vlastnického práva, či naopak omezují možnosti jejího zániku. Zásadní změna spočívá v tom, že nově lze sjednat výhradu vlastnického práva i pro případ, že předmětem prodeje je nemovitost. Ustanovení § 2134 NOZ totiž výslovně stanoví, že je-li výhrada vlastnického práva ujednána ohledně věci zapsané do veřejného seznamu, působí vůči třetím osobám, jen byla-li do tohoto seznamu zapsána. Další změnou je určité omezení možnosti prodávajícího odstoupit od smlouvy v případě prodlení kupujícího s placením kupní ceny. Podle ustanovení § 2133 NOZ totiž platí, že je-li nabytí vlastnického práva kupujícím podmíněno zaplacením kupní ceny ve splátkách, nezakládá prodlení kupujícího se splátkou nepřesahující desetinu kupní ceny samo o sobě právo prodávajícího od smlouvy odstoupit a požadovat vrácení věci, pokud kupující splátku zaplatí nejpozději v době splatnosti následující splátky a společně s ní. Výhrada vlastnického práva umožňuje, aby se smluvní strany dohodly na tom, že vlastnické právo k věci na kupujícího přejde až úplným zaplacením kupní ceny. Kdy dochází k převodu vlastnického práva, stanoví zejména ustanovení § 1099 až § 1108 NOZ. Pro koupi zboží v obchodě platí zvláštní úprava v § 2160 NOZ, podle které kupující nabývá vlastnické právo převzetím koupené věci a při samoobslužném prodeji až zaplacením kupní ceny. Zvláštní úprava je stanovena i pro koupi závodu. Podle § 1099 NOZ platí, že vlastnické právo k věci určené jednotlivě se převádí už samotnou smlouvou k okamžiku její účinnosti, ledaže je jinak ujednáno nebo stanoveno zákonem. Zvláštní pravidla jsou pak dále stanovena pro převod vlastnického práva u movité věci a nemovité věci a jsou v zásadě následující:
Vlastnické právo k movité věci určené podle druhu se nabývá nejdříve okamžikem, kdy lze věc určit dostatečným odlišením od jiných věcí téhož druhu.
Převede-li se vlastnické právo k movité věci zapsané ve veřejném seznamu, nabývá se věc do vlastnictví zápisem do takového seznamu, ledaže jiný právní předpis stanoví jinak.
Vlastnické právo k cennému papíru na doručitele se převádí smlouvou k okamžiku jeho předání.
Vlastnické právo k cennému papíru na řad se převádí rubopisem a smlouvou k okamžiku jeho předání.
Vlastnické právo k cennému papíru na jméno se převádí už samotnou smlouvou k okamžiku její účinnosti.
Vlastnické právo k zaknihovanému cennému papíru se nabývá zápisem zaknihovaného cenného papíru na účet vlastníka.
Zapisuje-li se zaknihovaný cenný papír i na účet zákazníků, nabývá se vlastnické právo k němu zápisem na účet zákazníků.
Převede-li se vlastnické právo k nemovité věci zapsané ve veřejném seznamu, nabývá se věc do vlastnictví zápisem do takového seznamu.
Probíhá načítání obsahu