Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Adriana Kvítková
Rozdělení jednotky na podíly
NOZ výslovně umožňuje vlastníkovi jednotky rozdělit své vlastnické právo k jednotce na jednotlivé podíly (míněno ideální podíly), s těmi pak vlastník může volně nakládat – darovat je, prodat, směnit, zatížit věcným břemenem, zástavou apod. Toto oprávnění vlastníka může být vyloučeno původním prohlášením vlastníka, jež v domě vymezovalo jednotky a společné části domu, smlouvou o výstavbě, dohodou o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví nebo společného jmění manželů, stanovami společenství vlastníků či, jak dovozuje důvodová zpráva, jiným právním jednáním zavazujícím vlastníka jednotky. NOZ tedy obecně umožňuje spoluvlastnictví jednotky, počet spoluvlastníků není omezen.
Volné nakládání se spoluvlastnickým podílem je ovšem omezeno předkupním právem (§ 1124). Předkupní právo mají spoluvlastníci v zásadě vždy, když dochází k převodu spoluvlastnického podílu (darování, prodej, směna), vyjma případu převodu na osobu blízkou ve smyslu § 22, kterou je zejména příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství. Pokud má o spoluvlastnický podíl zájem více spoluvlastníků, musí se o výkonu předkupního práva dohodnout, jinak platí, že spoluvlastníci mají právo podíl vykoupit poměrně podle velikosti podílů.
Na správu jednotky ve spoluvlastnictví se použijí přiměřeně ustanovení upravující správu společné věci (§ 1126 a násl.), přičemž o běžné správě spoluvlastníci rozhodují (prostou) většinou hlasů, o významných…
Probíhá načítání obsahu