Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Jana Rejtarová
[Imise] Ustanovení § 1013 NOZ patří mezi ustanovení upravující omezení vlastnického práva a je stěžejním ustanovením tzv. práva sousedského. Sousedské právo upravuje vzájemné vztahy, práva a povnnosti (nejen) vlastníků sousedních pozemků. Dosavadní občanský zákoník upravoval sousedské právo v podstatě pouze v jediném ustanovení, a to v § 127. NOZ úpravu sousedských práv podstatně rozšířil, zpřesnil a strukturoval. V úpravě sousedského práva v rámci NOZ je patrné, že do značné míry čerpá z ABGB (Všeobecný zákoník občanský - německy Allgemeines bürgerliches Gesetzbuch für die gesammten Deutschen Erbländer der Österreichischen Monarchie). Některé principy dosavadní právní úpravy, jako jsou demonstrativní výčet imisí či neurčité právní pojmy, zůstaly zachovány, a to ze zcela pragmatického důvodu. Aplikace tohoto ustanovení je zapotřebí při řešení velkého množství nejrůznějších sousedských vztahů, přičemž není v možnostech zákonodárce obsáhnout a pamatovat na všechny možné případy. Sousedské právo nalezneme v NOZ v ustanoveních § 1013 až § 1036. Ustanovení § 1013 odst. 1 upravuje problematiku imisí. Výslovně je v tomto ustanovení uveden pojem imise, který v předchozí právní úpravě zmíněn nebyl. Pojem imise a vysvětlení jeho významu je možno nalézt v nesčetné judikatuře (např. rozhodnutí NS 22 Cdo 1733/2004: "Účinky obtěžování se nazývají imise." Dále např. Rc 37/1985 atd.). Výraz imise pochází z latinského immisio. Synonymem tohoto pojmu je "vhánění", "vpouštění" či "vnikání". Imise chápeme jako pronikání účinků či následků činnosti (ale i nečinnosti) prováděné na jedné nemovitosti, které se projevují škodlivým způsobem na nemovitosti druhého. Rozeznáváme imise:
materiální (fyzické) x imateriální (tzv. ideální – typicky bývá uváděn příklad obtěžování pohledem). Obtěžováním pohledem a otázkou, zda se může jednat o imise, se již zabývaly i soudy – např. rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 22 Cdo 1629/99 ze dne 12. 12. 2000: "Těm, kdo mají faktickou možnost nahlížet do cizích oken, nelze zpravidla uložit, aby provedli taková opatření, kterými by tuto možnost vyloučili. Proto je na tom, kdo se cítí být obtěžován pohledem, aby provedl opatření, která by tomuto obtěžování zabránila. Obtěžování pohledem je imisí, proti které právo poskytuje ochranu jen v případě, jde-li o mimořádnou situaci a zvlášť závažné a soustavné narušování soukromí vlastníka nebo uživatele sousední nemovitosti." Nutno dodat, že některými autory je význam imateriálních imisí zpochybňován;
imise přímé x imise nepřímé. Dosavadní právní úprava, na rozdíl od NOZ, imise přímé a nepřímé nerozlišovala. Při tomto rozdělení imisí je kritériem skutečnost, z jakého důvodu imise na nemovitost jiného vlastníka působí, zda se tak děje lidským přičiněním, nebo například působením přírodních sil (např. vítr).
imise způsobené činností x imise způsobené nečinností;
imise pozitivní x negativní.
Probíhá načítání obsahu