dnes je 29.3.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele - směrnice pro užívaní služebních vozidel dle § 305 ZP (březen 2012)

1.4.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

5.12.5
Vnitřní předpis zaměstnavatele - směrnice pro užívaní služebních vozidel dle § 305 ZP (březen 2012)

Vnitřní předpis zaměstnavatele - směrnice pro užívaní služebních vozidel dle § 305 ZP

 

 

SMĚRNICE č. A1

vydaná společností AZ-TECHNO s. r. o.,

se sídlem Javorova 15, Plzeň, PSČ: 555 55, IČ: 26262626,

zapsanou v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni

v oddílu C, vložka č. 5555

 

Oblast úpravy:

PRAVIDLA PRO UŽÍVÁNÍ SLUŽEBNÍCH VOZIDEL

 

Datum vydání: 10. 1. 2008

 

I. Účel

Tato směrnice stanoví závazná pravidla a zásady pro užívání služebních vozidel společnosti AZ-TECHNO, s. r. o. se sídlem Javorova 15, Plzeň, PSČ: 555 55, IČ: 26262626, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni v oddílu C, vložka č. 5555 (dále jen „zaměstnavatel“ nebo „společnost“) jejími zaměstnanci a vymezuje základní práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatele s tím související.

 

II. Rozsah působnosti

Tato směrnice je závazná pro všechny zaměstnance, kteří využívají nebo mají ve správě vozidla společnosti AZ-TECHNO s. r. o. Za zaměstnance společnosti AZ-TECHNO s. r. o. se považují všechny osoby činné pro tuto společnost v pracovněprávních vztazích bez ohledu na to, zda mají se společností uzavřen pracovní poměr nebo pro ni konají práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dále jen „zaměstnanci“).

 

I. III. Definice pojmů

- „oprávněným zaměstnancem“ se rozumí zaměstnanec společnosti AZ-TECHNO s. r. o., kterému bylo zaměstnavatelem přiděleno k užívání služební vozidlo;

 

- „služebním vozidlem“ se pro účely této směrnice rozumí osobní silniční motorové vozidlo, které má společnost AZ-TECHNO, s. r. o. ve svém vlastnictví nebo jej užívá na základě leasingové smlouvy uzavřené s příslušnou leasingovou společností. Služební vozidla jsou zaměstnancům přidělována jako benefitní vozidla nebo jako vozidla k výkonu práce zaměstnance;

 

- „benefitní vozidla“ jsou služební vozidla přidělovaná zaměstnancům na nejvyšších řídících úrovních, tj. ředitelské úrovni, manažerské úrovni č. I a manažerské úrovni č. II. Těmto zaměstnancům se přidělují vozidla dle individuálního výběru zaměstnance za dodržení podmínek uvedených v Příloze č. 1 k této směrnici;

 

- „vozidla k výkonu práce“ jsou služební vozidla přidělovaná obchodním zástupcům a technikům k plnění jejich pracovních povinností vyplývajících z jejich pracovní smlouvy uzavřené se zaměstnavatelem („služební účely“). Těmto zaměstnancům se přidělují vozidla specifikovaná v Příloze č. 1 k této směrnici;

- „používáním vozidla ke služebním účelům“ se pro účely této směrnice rozumí používání služebního vozidla výhradně k jízdám konaným k výkonu práce zaměstnance sjednané v jeho pracovní smlouvě a k jízdám konaným na pokyn a pro potřeby zaměstnavatele;

 

- „používáním vozidla k soukromým účelům“ se pro účely této směrnice rozumí používání služebního vozidla k jiným účelům než k výkonu práce zaměstnance (služebním účelům). Za „soukromé účely“ se považuje i používání služebního vozidla k cestě z místa bydliště zaměstnance do místa jeho pravidelného pracoviště a zpět. Jízdy konané k soukromým účelům je zaměstnanec povinen takto označovat i v knize jízd.

 

- pracovní cestou“ se rozumí doba od nástupu zaměstnance na cestu k výkonu práce do jiného místa, než je jeho pravidelné pracoviště, včetně výkonu práce v tomto místě, do návratu zaměstnance z této cesty.

 

IV. Zásady pro přidělování služebních vozidel

1. Nárok na přidělení služebního vozidla mají vedoucí zaměstnanci pracující u společnosti AZ-TECHNO, s. r. o. na nejvyšších řídících úrovních, tj. na ředitelské úrovni, manažerské úrovni č. I a manažerské úrovni č. II. Jedná se o tyto zaměstnance:

a) ředitelská úroveň: generální ředitel

b) manažerská úroveň č. I: vedoucí zaměstnanci organizačně přímo podřízení generálnímu řediteli společnosti, tj. finanční ředitel, obchodní ředitel, výrobní ředitel, personální ředitel a ředitel právního oddělení

c) manažerská úroveň č. II: vedoucí zaměstnanci organizačně přímo podřízení manažerům I. řídící úrovně, tj. finanční manažer, akviziční manažer, manažer kontroly jakosti, sales manažer a technický manažer.

 

Zaměstnancům uvedeným v předcházející větě vzniká nárok na přidělení služebního vozidla dnem, kdy začnou vykonávat příslušnou vedoucí funkci. Vozidla jsou zaměstnancům přidělována jako tzv. benefitní vozidla a jejich přidělení tvoří součást systému odměňování a zaměstnaneckých výhod zaměstnanců. Benefitní vozidla jsou určena k užívání pro služební i soukromé účely zaměstnanců. Zaměstnanci mají nárok na přidělení benefitního vozidla buď dle individuálního výběru, nebo ve značce a výbavě určené zaměstnavatelem a při dodržení stanoveného limitu pořizovací ceny; bližší podmínky pro určení benefitního vozidla jsou uvedeny v Příloze č. 1 k této směrnici. Benefitní vozidla se přidělují zásadně bez označení reklamním logem zaměstnavatele.

 

2. Nárok na přidělení služebního vozidla mají dále zaměstnanci pracující u společnosti AZ-TECHNO, s. r. o. v pracovním poměru na pozici obchodního zástupce nebo technika. Nárok na přidělení služebního vozidla vzniká dnem, kdy zaměstnanec začne uvedenou práci pro zaměstnavatele vykonávat. Těmto zaměstnancům jsou vozidla přidělována k řádnému a efektivnímu plnění pracovních povinností vyplývajících z jejich pracovní smlouvy. Vozidla jsou zaměstnancům přidělována ve značce a výbavě určené v Příloze č. 1 k této směrnici. Přidělená vozidla musejí být vždy v bílé barvě a musejí být označena reklamním logem zaměstnavatele.

 

Zaměstnanci, kteří mají nárok na přidělení služebního vozidla podle tohoto ustanovení, mohou přidělené vozidlo používat zásadně ke služebním účelům s tím, že v odůvodněných případech může zaměstnavatel rozhodnout o tom, že je zaměstnanci mohou používat i k soukromým účelům; takové rozhodnutí musí být učiněno písemně a zaznamenáno do předávacího protokolu uvedeného v článku V. odst. 4 této směrnice. V pochybnostech platí, že zaměstnanec je oprávněn používat přidělené služební vozidlo pouze ke služebním účelům.

 

3. Zaměstnavatel může v odůvodněných případech rozhodnout o tom, že služební vozidlo bude přiděleno i zaměstnanci, který nevykonává žádnou z pracovních funkcí/pozic uvedených v bodě 1 a 2 tohoto článku, anebo zaměstnanci, který vykonává činnost obdobnou činnostem uvedeným v bodě 2 tohoto článku (zejm. externí prodejce) na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Přidělení služebního vozidla v těchto případech není nárokové a zaměstnavatel o něm rozhodne pouze ve výjimečných případech, zejména vyvstane-li potřeba přidělení služebního vozidla v souvislosti s druhem práce, kterou zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonává. V takovém případě rozhodne zaměstnavatel zároveň i o značce, typu a vybavení služebního vozidla v rámci limitu pořizovací ceny uvedené v Příloze č. 1. Přidělené vozidlo musí být vždy v bílé barvě a musí být označeno reklamním logem zaměstnavatele.

 

V případě přidělení služebního vozidla dle tohoto ustanovení rozhodne zaměstnavatel vždy o tom, zda je zaměstnanec oprávněn používat přidělené vozidlo výhradně ke služebním nebo též k soukromým účelům; v pochybnostech platí, že zaměstnanec je oprávněn používat přidělené vozidlo pouze ke služebním účelům. Rozhodnutí zaměstnavatele podle tohoto ustanovení musí být učiněno v písemné formě a zaznamenáno do předávacího protokolu uvedeného v článku V. odst. 4 této směrnice. V pochybnostech platí, že zaměstnanec je oprávněn používat přidělené služební vozidlo pouze ke služebním účelům.

 

V. Postup při přidělení služebního vozidla

1. Služební vozidla přiděluje zaměstnancům personální útvar zaměstnavatele, a to na základě písemné žádosti zaměstnance. Za žádost ve smyslu tohoto ustanovení se považuje tiskopis zaměstnavatele nazvaný „Žádost o přidělení služebního vozidla“. Žádost musí být řádně vyplněna, vlastnoručně podepsána zaměstnancem a předána personálnímu útvaru zaměstnavatele. V případech uvedených v čl. V. bod 2 a 3 musí být žádost dále opatřena písemným doporučením přímého nadřízeného zaměstnance, který žádost podává.

 

2. Služební vozidlo může být přiděleno pouze zaměstnancům, kteří dále splňují tyto podmínky:

a) vlastní platné řidičské oprávnění pro skupinu „B“,

b) úspěšně absolvují školení řidičů pořádané zaměstnavatelem,

c) úspěšně absolvují zákonem předepsanou lékařskou prohlídku,

d) splňují další předpoklady pro řízení daného typu vozidla vyplývající z příslušných platných právních předpisů.

 

3. Při splnění všech podmínek předepsaných touto směrnicí bude zaměstnanci přiděleno vozidlo do 3 pracovních dnů ode dne podání žádosti dle odst. 2. V případě nesplnění některé z podmínek pro přidělení služebního vozidla bude žádost zaměstnance zamítnuta; o zamítavém rozhodnutí zaměstnavatele informuje zaměstnance personální útvar ve lhůtě uvedené v prvé větě.

 

4. Před předáním služebního vozidla příslušnému zaměstnanci vyhotoví zaměstnavatel písemný protokol obsahující zejména následující údaje:

a) jméno a příjmení zaměstnance,

b) uvedení pracovní funkce/pozice, kterou zaměstnanec u zaměstnavatele zastává,

c) určení značky a typu přiděleného služebního vozidla podle tzv. „velkého technického průkazu“; tyto údaje mohou být nahrazeny fotokopií „velkého technického průkazu“, která bude tvořit nedílnou součást protokolu,

d) bližší popis vybavení přiděleného služebního vozidla (zejména autorádio, autotelefon apod.),

e) stav počítadla kilometrů (tachoměru) v den předání,

f) ustanovení o tom, že zaměstnanci byl rovněž předán tzv. „malý technický průkaz“ s uvedením jeho čísla a veškeré další doklady, které jsou nezbytné k provozu služebního vozidla (tj. doklad o zaplacení zákonného pojištění apod.),

g) určení, zda je zaměstnanec oprávněn používat přidělené služební vozidlo

Nahrávám...
Nahrávám...