Dotaz:
V naší firmě mají zaměstnanci nárok na 25 dní dovolené. Většina zaměstnanců má dovolenou řádně vybranou do konce roku, ale vzhledem k enormnímu nárůstu práce koncem roku, tedy z provozních důvodů a po domluvě se zaměstnanci bylo rozhodnuto umožnit převod max. 3 dny dovolené do příštího roku 2013, kdy zaměstnavatel určil vyčerpání nejpozději do 31.3.2013. Náš daňový poradce nám sdělil, že pro letošní rok nelze již tento převod provést, s tím, že může být firma za tento přesun dovolené sankcionována oblastním inspektorátem práce. Dle Můžete mi, prosím, odpovědět, zda může být náš postup napaden jako porušení ZP a sankciován jak nám sdělil náš daňový poradce?
Odpověď:
Zákoník práce v § 218 stanoví, že čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance (např. dlouhodobá nemoc) nebo naléhavé provozní důvody. Převod dovolené do dalšího roku tedy není vyloučen, mělo by jít ale o výjimečné situace, které budou odůvodněny výše uvedenými důvody. Zaměstnanec na převedení dovolené nemá nárok (např. pokud plánuje delší dovolenou v dalším roce, na kterou by si rád "našetřil" dovolenou).
V případě, že zaměstnavatel nemůže určit čerpání dovolené v daném roce z výše uvedených důvodů, je povinen určit její čerpání tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Další podmínky určení čerpání dovolené jsou stanovené v § 218 zákoníku práce.
Jak je zřejmé z výše uvedeného, převedení dovolené do dalšího roku (resp. neurčení čerpání dovolené) není automaticky porušením zákoníku práce, za který by inspektorát práce mohl uložit sankci. Je pravdou, že podle zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, je za přestupek/správní delikt považováno porušení povinnosti zaměstnavatele vztahující se k čerpání dovolené nebo určení jejího nástupu. Za toto porušení této povinnosti může být zaměstnavateli uložena pokuta až do výše 200.000,- Kč.
Ve Vašem případě se domnívám, že pokud určení čerpání dovolené do konce letošního roku brání naléhavé provozní důvody (enormní nárůst práce), nejde o porušení povinnosti zaměstnavatele a zaměstnavatel v takovém případě nemůže být inspektorátem práce sankcionován. Je třeba mít jen na paměti, že dovolenou je třeba vždy plánovat a enormní nárůst práce na konci roku nemusí být vždy dostatečným odůvodněním pro to, že čerpání dovolené nebylo určeno již v průběhu kalendářního roku. Ve Vašem případě je nicméně zřejmé, že většina zaměstnanců dovolenou řádně čerpala a některým zaměstnancům zůstala nevyčerpaná část v délce maximálně tří dnů, takže ani v tomto případě bych neshledala porušení povinnosti zaměstnavatele, byť to vždy bude na posouzení konkrétních okolností.