dnes je 29.3.2024

Input:

Odpovědný zástupce, překážky provozování živnosti

26.10.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.3.1.2 Odpovědný zástupce, překážky provozování živnosti

Mgr. Pavla Krejčí

Odpovědný zástupce

Jestliže akciová společnost bude provozovat některou ze živností, je s ohledem na zákonné podmínky, které musí splnit, nezbytné, aby ji provozovala prostřednictvím osoby takzvaného odpovědného zástupce. Výjimku tvoří pouze živnost volná, pro kterou zákon povinnost ustanovit odpovědného zástupce nestanoví.

Definice

Odpovědným zástupcem je vždy fyzická osoba ustanovená podnikatelem, která je vůči podnikateli ve smluvním vztahu, a která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Odpovědný zástupce musí splňovat všechny obecné i zvláštní podmínky pro provozování živnosti a nesmí u něj nastat překážka provozování živnosti.

Pozor!
Odpovědný zástupce může vykonávat svou funkci i vůči více podnikatelům, ne však více než pro čtyři podnikatele.

Odpovědný zástupce akciové společnosti nemůže být zároveň členem dozorčí rady nebo jiného kontrolního orgánu akciové společnosti. Vedle toho nemůže funkci odpovědného zástupce vykonávat osoba, u které existuje takzvaná překážka provozování živnosti (viz dále) a pak také osoby, kterým bylo v určitých zákonem vymezených případech zrušeno živnostenské oprávnění.

Odpovědný zástupce – člen představenstva

Obvykle akciová společnost ustanoví do funkce odpovědného zástupce osobu, která je členem jejího statutárního orgánu, tedy svého člena představenstva, pokud splňuje podmínky pro výkon funkce odpovědného zástupce. V případě, že by člen představenstva (nebo některý z členů představenstva, je-li jich více) uvedené podmínky nesplňoval, pak musí společnost odpovědného zástupce ustanovit z osob jiných. Odpovědný zástupce musí být se společností ve smluvním vztahu – smlouva ovšem nemusí být uzavřena písemně. V zásadě se také nemusí jednat o pracovněprávní vztah.

Odpovědný zástupce pro živnost ohlašovací může vykonávat svoji funkci ode dne ustanovení, splňuje-li podmínky vyžadované živnostenským zákonem. Ustanovení odpovědného zástupce i ukončení jeho funkce musí podnikatel oznámit živnostenskému úřadu do 15 dní ode dne, kdy tato skutečnost nastala. Ustanovení odpovědného zástupce pro živnost koncesovanou musí být předloženo živnostenskému úřadu, ten toto ustanovení schválí. Ustanovení tak nabývá účinnosti dnem právní moci rozhodnutí živnostenského úřadu o schválení ustanovení odpovědného zástupce.

Odpovědný zástupce musí splňovat veškeré zákonem stanovené podmínky pro provozování živnosti. Zákon rozlišuje podmínky všeobecné a podmínky zvláštní.

Všeobecné podmínky

Všeobecnými podmínkami jsou takové podmínky, které musí splňovat každá osoba, která chce provozovat podnikatelskou činnost na základě živnostenského zákona.

Jde o následující podmínky:

  • dosažení věku 18 let,

  • svéprávnost,

  • bezúhonnost.

Co se rozumí bezúhonností podle zákona o živnostenském podnikání, upravuje § 6 ŽZ. Vymezení bezúhonnosti je přitom negativní, tedy zákon říká, koho za bezúhonného nepovažuje. Za bezúhonného se nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena. Ostatní osoby, i když spáchaly trestný čin, jsou z hlediska živnostenského zákona osobami bezúhonnými.

Jak se prokazuje bezúhonnost

Bezúhonnost se pro účely prokázání splnění všeobecných podmínek podnikání prokazuje:

  • je-li zapisovaným odpovědným zástupcem občan České republiky, pak výpisem z evidence Rejstříku trestů. Výpis z rejstříku trestů není třeba dokládat. Živnostenský úřad je oprávněn si vyžádat výpis z evidence Rejstříku trestů podle zvláštního právního předpisu. Žádost o vydání výpisu z evidence Rejstříku trestů a výpis z evidence Rejstříku trestů se předávají v elektronické podobě, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup.

  • je-li zapisovaným odpovědným zástupcem občan jiného členského státu Evropské unie, pak výpisem z evidence trestů nebo rovnocenným dokladem státu, jehož je občanem, vydaným příslušným soudním nebo správním orgánem. V případě, že daný stát takový výpis nevydává, je třeba předložit čestné prohlášení, které odpovědný zástupce učiní před notářem nebo orgánem členského státu Evropské unie, jehož je občanem, nebo členského státu Evropské unie, ve kterém měl naposledy svůj pobyt. I tento doklad nesmí být starší 3 měsíců a musí být předložen v originále nebo v ověřené kopii. Pokud by byl doklad vydán státem, se kterým Česká republika neuzavřela smlouvu o poskytování právní pomoci, pak tento doklad musí být dále opatřen tzv. apostilou (to v případě, že sice daný stát neuzavřel smlouvu s ČR o poskytování právní pomoci, ale je smluvní stranou haagské Úmluvy o apostille, nebo tzv. superlegalizací (to v případě státu, který nejenže neuzavřel smlouvu s ČR o poskytování právní pomoci, ale ani není smluvní stranou haagské Úmluvy o

Nahrávám...
Nahrávám...