dnes je 29.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 154

13.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.3.1.9.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 154

Mgr. Pavla Krejčí

[Právnická osoba členem orgánu]

Komentované ustanovení platí pro případ právnických osob, u nichž je členem orgánu jiná právnická osoba. Pravidlo platí pouze pro orgány, do nichž je právnická osoba volena, jmenována či jinak povolána (např. kooptací). Je lhostejné, zda se jedná o orgány, které musí právnická osoba utvářet obligatorně, či zda se jedná o orgány fakultativní. Pravidlo, které platí obecně pro všechny právnické osoby, může být konkrétní právní úpravou modifikováno či dále specifikováno. Protože se uvedené pravidlo uplatní pouze na orgány, do nichž je osoba volena, jmenována či jinak povolána (§ 152 odst. 2 NOZ), neplatí tedy například pro valnou hromadu společnosti či shromáždění členů apod., které takovýmto orgány nejsou.

Na základě speciálních ustanovení však může zákon konstituovat stejné pravidlo i pro tyto orgány právnické osoby. Příkladem je § 95 odst. 2 ZOK, který stanoví obdobné pravidlo pro společníky – právnické osoby v rámci veřejné obchodní společnosti. Toto ustanovení stanoví, že: "V případě, kdy je společníkem právnická osoba, vykonává společnická práva a povinnosti jí pověřený zmocněnec, kterým může být pouze fyzická osoba.“ Toto pravidlo se však neopírá o komentované ustanovení.

Pravidlo se uplatní na všechny orgány společnosti, do nichž jsou osoby voleny, jmenovány, či jinak ustavovány, a to bez ohledu na to, kdo tyto orgány volí, jmenuje či jinak ustavuje, tedy zda tak činí nejvyšší orgán společnosti či například jiný ustavený orgán právnické osoby. Pravidlo se tak uplatní i v případě německého modelu akciové společnosti, kdy jsou členové představenstva voleni dozorčí radou.

Zmocnění fyzické osoby

Pokud je tedy právnická osoba členem orgánu, jehož členové jsou voleni, jmenováni či jinak ustavováni, může tato právnická osoba

Nahrávám...
Nahrávám...