dnes je 28.3.2024

Input:

Daňové souvislosti odměny jednatele

7.1.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.3.4.2
Daňové souvislosti odměny jednatele

Ing. Zdeněk Morávek

Příjem ze závislé činnosti

Z úpravy smlouvy o výkonu funkce (§ 59 až 62 ZOK) vyplývá, že odměna jednatele musí být schválena valnou hromadou. Jakékoli plnění poskytnuté společností jednateli v souvislosti s výkonem funkce jednatele musí být schváleno valnou hromadou, pokud právo na toto plnění neplyne z právního předpisu, ze smlouvy o výkonu funkce nebo z vnitřního předpisu společnosti, který byl schválen valnou hromadou. Ovšem důležité je, že jak vyplývá z § 59 odst. 3 ZOK, pokud není odměňování ve smlouvě o výkonu funkce sjednáno v souladu s tímto zákonem, platí, že výkon funkce je bezplatný. To je změna oproti předchozí úpravě podle obchodního zákoníku. ZOK potom v § 60 přesně vymezuje, jaké údaje o odměňování má smlouva o výkonu funkce obsahovat.

Příjmy za práci jednatelů s. r. o. jsou příjmem ze závislé činnosti podle bodu 1 § 6 odst. 1 písm. c) ZDP, jedná se o odměny člena orgánu právnické osoby. Znamená to tedy, že příjmy za práci jednatele se zdaní stejně jako příjmy "běžných" zaměstnanců, jednatel se považuje za zaměstnance ve smyslu ZDP a s. r. o. za zaměstnavatele – viz § 6 odst. 2 ZDP.

Základ daně

Od roku 2021 bylo upuštěno od konceptu superhrubé mzdy jako základu daně u příjmů ze závislé činnosti a základem daně tak je opět pouze hrubá mzda. Protože odměna jednatele patří mezi příjmy ze závislé činnosti, základem daně je tak hrubá mzda. Pro správné zdanění již tedy není nutné zkoumat, zda tento příjem podléhá či nikoliv sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

Jednatel pobírá odměnu za svou činnost ve výši 5 000 Kč. Bez ohledu na skutečnost, zda tento příjem podléhá sociálnímu a zdravotnímu pojištění či nikoliv, základem daně bude příjem ze závislé činnosti, tedy částka 5 000 Kč.

K uvedeným změnám ještě doplňme, že v návaznosti na tuto úpravu dochází také ke změnám v sazbě daně, jsou zavedeny dvě sazby daně, a to 15 % pro část základu daně do 48násobku průměrné mzdy a 23 % pro část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy. Současně byla zrušena úprava solidárního zvýšení daně v § 16a ZDP, protože byla nahrazena sazbou daně ve výši 23 %, tato úprava byla nahrazena úpravou sazby a výpočtu daně pro samostatný základ daně. A dále byl vložen nový § 16ab, který obsahuje úpravu výpočtu daně.

Vyšší sazbě 23 % bude podléhat část základu daně nad 155 644 Kč měsíčně, což odpovídá 4násobku průměrné hrubé mzdy.

Na výše uvedené skutečnosti navazují také změny v úpravě výpočtu zálohy na daň u zaměstnanců, konkrétně v § 38h ZDP, kdy základem pro výpočet zálohy je úhrn příjmů ze závislé činnosti zúčtovaných nebo vyplacených poplatníkovi za kalendářní měsíc nebo za zdaňovací období, s výjimkou příjmu, který není předmětem daně, který je od daně osvobozen nebo z něhož je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

Sazba zálohy činí 15 % pro část základu pro výpočet zálohy do 4násobku průměrné mzdy a 23 % pro část základu pro výpočet zálohy přesahující 4násobek průměrné mzdy. Záloha se vypočte jako součet součinů příslušné části základu pro výpočet zálohy a sazby zálohy pro tuto část základu pro výpočet zálohy.

Slevy na dani

Další postup při zdanění je pak shodný s ostatními zaměstnanci, tj. záleží na skutečnosti, zda jednatel učinil u s. r. o. prohlášení k dani či nikoliv.

Pokud prohlášení k dani učinil, s. r. o. jako zaměstnavatel bude uplatňovat požadované slevy na dani, které jednatel v prohlášení k dani uvede, a také daňové zvýhodnění na vyživované dítě, pokud splní podmínky pro jeho uplatnění. To znamená, že vypočtená záloha na daň se sníží o 1/12 příslušné roční slevy na dani. Jedná se o tyto slevy:

  • základní sleva na dani, která činí v roce 2022 30 840 Kč ročně, tj. 2 570 Kč měsíčně, a mají možnost jí uplatnit všichni poplatníci,

  • základní sleva na invaliditu pro poplatníky pobírající invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, která činí 2 520 Kč ročně, tj. 210 Kč měsíčně,

  • rozšířená sleva na invaliditu pro poplatníky pobírající invalidní důchod třetího stupně, která činí 5 040 Kč ročně, tj. 420 Kč měsíčně,

  • sleva na držitele průkazu ZTP/P, která činí 16 140 Kč ročně, tj. 1 345 Kč měsíčně,

  • sleva na studenta pro poplatníky soustavně se připravující na budoucí povolání studiem, která činí 4 020 Kč ročně, tj. 335 Kč měsíčně; uplatnit tuto slevu lze až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání až do dovršení věku 28 let,

  • daňové zvýhodnění na vyživované dítě, které činí 15 204 Kč ročně, tj. 1 267 Kč měsíčně na jedno dítě, 22 320 Kč ročně, tj. 1 860 Kč měsíčně na druhé dítě, a 27 840 Kč ročně, tj. 2 320 Kč měsíčně na třetí a každé další dítě.

Další slevou na dani je sleva za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení ve výši výdajů prokazatelně vynaložených za toto umístění, slevu lze uplatnit maximálně do výše minimální mzdy za každé vyživované dítě. Tuto slevu je možné uplatnit pouze ročně, a to na základě potvrzení příslušného předškolního zařízení. Jednou ročně lze uplatnit také slevu na evidenci tržeb.

Poslední slevou na dani je sleva na druhého z manželů, která činí 24 840 Kč ročně a uplatnit ji je možné, pokud příjem tohoto manžela nepřesáhne za příslušné zdaňovací období částku 68 000 Kč. Z toho vyplývá, že tuto slevu je možné uplatnit pouze ročně, kdy

Nahrávám...
Nahrávám...