dnes je 28.3.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 34

1.11.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.2.1.9.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 34

JUDr. Petra Kejvalová

[Zákaz závislé práce nezletilých]

Komentované stanovení výslovně vymezuje okruh nezletilých, kterým je závislá práce zakázána. A contrario pak zbylému okruhu nezletilých je závislá práce povolena.

Koncept tohoto ustanovení přitom vychází zejména z Úmluvy Mezinárodní organizace práce č. 138/1973 (č. 24/2008 Sb. m. s.) a také ze Směrnice Rady 94/33/ES ze dne 22. června 1994, o ochraně mladistvých zaměstnanců.

Komentované ustanovení stanoví, že závislá práce je zakázána:

  1. nezletilým mladším než patnáct let,
  2. nezletilým, kteří nedokončili povinnou školní docházku ("a to bez ohledu na věk, tedy i v případě, že jsou již starší patnácti let"1).

Tato právní úprava koresponduje s úpravou zakotvenou v zákoně č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, který v § 121 stanoví, že dítě (tj. fyzická osoba mladší 15 let nebo sice starší 15 let, pokud nemá ukončenu povinnou školní docházku) může vykonávat pouze uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost.

I. Závislá práce

Co je závislou prací definuje § 2 ZP: "Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě." V § 3 ZP stanoví, že závislá práce může být vykonávána výlučně v pracovněprávním vztahu, není-li upravena zvláštními právními předpisy, přičemž základními pracovněprávními vztahy podle ZP jsou pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.

II. Ukončení povinné školní docházky

Pokud § 34 stanoví, že závislá práce je zakázána nezletilým, kteří nedokončili povinnou školní docházku, je důležité zmínit zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, který praví, že nejnižší věk ukončení povinné školní docházky je 15 let. Podle § 43 zákona č. 561/2004 Sb. pak žák splní svou povinnou školní docházku uplynutím vyučování (30. červen podle vyhlášky č. 16/2005 Sb., o organizaci školního roku) ve školním roce, ve kterém dokončí poslední rok povinné školní docházky.

III. Umělecká, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost

Nezletilí, na něž dopadá zákaz vykonávání závislé práce podle tohoto ustanovení, však mohou provádět uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost, jak vyjmenovává § 34, za podmínek stanovených jiným právním předpisem. Jiným právním předpisem je pak zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Podle tohoto právního předpisu může dítě vykonávat tuto činnost, jen ,,jestliže je tato činnost přiměřená jeho věku, není pro něj nebezpečná, nebrání jeho vzdělávání nebo docházce do školy a účasti na výukových programech, nepoškozuje jeho zdravotní, tělesný,

Nahrávám...
Nahrávám...