3.4.3.7
Tipy pro hlasování na shromáždění vlastníků
JUDr. Pavla Schödelbauerová, Mgr. Adriana Kvítková, Mgr. Monika Vavříková
V příspěvku reagujeme na otázky k hlasovacím lístkům. Co vše musí obsahovat? Může být sčítání hlasů provedeno až po skončení shromáždění, tj. následující den? Jakým způsobem má dát SVJ informace o výsledku hlasování členům společenství?
Podle ust. § 1206 odst. 1 NOZ, platí, že každý vlastník jednotky má tolik hlasů, kolik odpovídá jeho podílu na společných částech:
-
Shromáždění, které tvoří všichni vlastníci jednotek, je usnášeníschopné, pokud jsou na něm přítomni ti vlastníci jednotek, kteří mají součtem většinu všech hlasů počítanou podle podílů, tedy více než 50 % hlasů počítáno podle podílů.
-
K přijetí usnesení shromáždění je třeba většina hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.
-
Pokud tomu tak není, je třeba k přijetí usnesení nadpoloviční počet hlasů přítomných vlastníků počítáno podle podílů (tedy nadpoloviční většina hlasů přítomných vlastníků).
-
V případě, že stanovy vyžadují vyšší kvorum, záleží na formulaci ve stanovách. Zda je požadováno kvorum větší než ¾ vlastníků, nebo ¾ vlastníků z přítomných na usnášeníschopném shromáždění.
-
Hlas toho, kdo se zdržel, se nepočítá, tedy jako by nehlasoval. Jeho význam je však v tom, že ovlivňuje usnášeníschopnost shromáždění.
NahoruPrezenční listina
Ke shromáždění vlastníků je vhodné uvést, že každý příchozí je povinen řádně se zapsat do prezenční listiny shromáždění (jako osoba s hlasovacím právem nebo jako host, pokud je tak dovoleno) a případně i prokázat své právo hlasovat či důvod své účasti na shromáždění. Pokud má příchozí hlasovací právo, převezme si i hlasovací lístky, pokud je zvolena tato forma hlasování.
NahoruNáležitosti hlasovacího lístku
V úpravě bytového spoluvlastnictví nejsou upraveny požadavky na hlasovací lístky, je tedy věcí každého společenství, nakolik bude tuto záležitost formalizovat např. ve stanovách či jednacím řádu shromáždění.
Hlasovací lístek (pokud se používá), by měl obsahovat název "hlasovací lístek", jméno a příjmení osoby, která hlasuje, a její podíl na společných částech.
NahoruBarevné hlasovací lístky
Mohou být rovněž připraveny hlasovací lístky v různých barvách, kdy určitá barva bude znamenat podíl na společných částech. V takovém případě se bude hlasovat o jednotlivých bodech programu a sčítat hlasy podle barev lístků.
Lze připravit hlasovací lístky s vyznačením podílu na společných částech a barvy pro hlasování. Např. zelená barva znamená hlas "pro návrh", červená barva znamená "proti návrhu" a bílá barva znamená "zdržel se hlasování".
Sčítání hlasů se provádí obvykle v návaznosti na způsob hlasování. Pokud by bylo zvoleno tajné hlasování, zřejmě bude nutné hlasy spočítat až dodatečně.
Postup není nikde upraven, je tedy věcí společenství, jaká pravidla ve stanovách nebo jednacím řádu, případně ad hoc v pozvánce na schůzi zvolí.
NahoruInformování vlastníků
Stejně tak by měl být upraven i způsob informování vlastníků o přijatých usneseních. Informace o hlasování by měly být dostupné v sídle SVJ, a to vždy když jsou úřední hodiny výboru nebo předsedy SVJ, případně lze upravit i povinnost informovat členy písemně o přijatých usneseních.
…