Novelu energetického zákona, která umožní zakládat energetická společenství a sdílení vyrobené elektřiny, schválila ve druhém čtení Poslanecká sněmovna. Domácnosti, obce, firmy nebo školy budou moci vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů, a následně si ji mezi sebou sdílet.
Novela zavádí kromě sdílení elektřiny také pojem takzvaného aktivního zákazníka. Tím může být skupina až deseti osob, kteří společně vyrábějí energii a sdílí ji mezi sebou. Budou to moci dělat bez jakéhokoliv územního omezení. Příkladem takového zákazníka je jedinec, který si vyrábí elektřinu na střeše své chaty, ale využívá ji jen přes víkend a přes týden si vyrobenou elektřinu posílá do bytu ve městě. Aktivní zákazník ale může být i skupina několika osob, například rodina, která si na jedné nebo na několika svých nemovitostech vyrábí elektřinu a následně se o ni dělí.
Energetické společenství bude moci vytvořit větší skupina až 1000 členů. Ti mezi sebou podle pravidel zákona budou moci sdílet energie, které vyrobí ze společných výroben. Členy těchto společenství tak budou moci být kromě jednotlivců například společenství vlastníků jednotek, obce, školy, úřady nebo celé malé podniky.
Podmínkou pro vznik komunitní energetiky je také založení energetického datového centra, které umožní zpracovávat podrobná data o výrobě a spotřebě elektřiny v nově vzniklých odběrných a výrobních místech.
Průběžně aktualizované otázky a odpovědi ke komunitní energetice jsou na webu www.energiezamene.cz.
Novela energetického zákona umožní zakládat energetická společenství a sdílení vyrobené elektřiny
Novela z. - energetický zákon - EU (sněmovní tisk č. 487)
Principem komunitní energetiky bude sdílení vlastní vyrobené elektřiny. Každý si bude moci vyrábět elektřinu na jedné nemovitosti a využívat ji v jiné nemovitosti na území České republiky. Umožní také sdružovat více členů, kteří si vyrobenou elektřinu budou moci mezi sebou sdílet. Do této skupiny se bude moci zapojit až 10 členů po celé České republice, například širší rodina, firma s více provozy nebo několik úřadů v obci. Pokud bude elektřina sdílena prostřednictvím distribuční soustavy, budou se na ni vztahovat standartní platby za použití elektrizační soustavy.
Energetické společenství bude moci v prvním kroku sdílet elektřinu v rámci území správních obvodů nejvýše 3 obcí s rozšířenou působností nebo území hlavního města Prahy a sdílení elektřiny v energetickém společenství se bude moci účastnit maximálně 1000 odběrných míst. Územní omezení vyplývá z nutnosti udržovat stabilitu distribuční soustavy, dostupnosti dat a zachování funkčnosti celého systému. V Evropě jde o rozšířený jev – ve Francii je to omezeno například na 2 km ve městě a na 20 km na venkově, v Německu sdílení na větší vzdálenosti není umožněno vůbec. Územní omezení platí také v Rakousku.
Podmínkou pro vznik komunitní energetiky je také založení energetického datového centra, které umožní zpracovávat podrobná data o výrobě, spotřebě a sdílení elektřiny.
Nahoru30.8.2023, SMS ČR: Z pohledu obcí má předložená novela stále několik nedostatků a míst, která bude třeba upřesnit
Zásadní bude nastavení spravedlivé výše poplatků, které budou energetické komunity a společenství platit za využívání stávající distribuční sítě pro sdílení elektrické energie.
„Považujeme za důležité, aby nastavení poplatků za sdílení elektrické energie zohledňovalo vzdálenost, na kterou se elektrická energie přenáší, což by bylo ku prospěchu lokálních projektů a energetických komunit. Podobně to funguje například v sousedním Rakousku,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.
Omezení, které negativně dopadne zejména na obce, je zákaz…