Nejméně do 11. dubna bude trvat nouzový stav vládou vyhlášený v souvislosti s výskytem nového koronaviru SARS CoV-2, který způsobuje onemocnění, jež dostalo označení COVID-19.
Společenství vlastníků jednotek (dále jen "společenství vlastníků") a bytová družstva bezprostředně řeší otázky spojené s povinností konání shromáždění včetně schválení účetní závěrky. Poskytovatelé služeb souvisejících s bydlením řeší též předání vyúčtování cen služeb. Vyúčtování a finanční vypořádání přeplatků či nedoplatků cen služeb v době epidemie bude řešit nový zákon, více o něm v aktualitě níže.
K povinnosti předání vyúčtování cen služeb je nutné uvést, že otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty (dále jen „služby“) a postup při určování záloh za služby, rozúčtování, vyúčtování a vypořádání nákladů na služby upravuje zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o službách“). Podle ustanovení § 7 odst. 1 zákona o službách má poskytovatel služeb, kterým je také společenství vlastníků, povinnost doručit vyúčtování příjemci služeb (v případě společenství vlastníků jednotlivým vlastníkům jednotek) nejpozději do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období, kterým se pro účely zákona o službách rozumí období, za které poskytovatel služeb provede rozúčtování a následné vyúčtování nákladů. Zúčtovací období je nejvýše dvanáctiměsíční a jeho počátek určí poskytovatel služeb (je-li zúčtovacím obdobím kalendářní rok, pak lhůta pro doručení vyúčtování příjemcům služeb je stanovena nejpozději na den 30. dubna 2020). Jde o zákonnou lhůtu, proto nedoručí-li poskytovatel služeb včas vyúčtování, je povinen zaplatit příjemci služeb pokutu za prodlení s nepeněžitým plněním, ledaže by splnění povinností ve stanovené lhůtě nebylo spravedlivé požadovat, a to dle ustanovení § 13 odst. 1 zákona o službách. S ohledem na vyhlášený nouzový stav je…