dnes je 30.4.2025

Input:

Povinnost konat shromáždění vlastníků včetně schválení řádné účetní závěrky v podmínkách nouzového stavu

2.4.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Nejméně do 11. dubna bude trvat nouzový stav vládou vyhlášený v souvislosti s výskytem nového koronaviru SARS CoV-2, který způsobuje onemocnění, jež dostalo označení COVID-19.

Společenství vlastníků jednotek (dále jen "společenství vlastníků") bezprostředně řeší otázky spojené s povinností konání shromáždění včetně schválení účetní závěrky a předáním vyúčtování cen služeb.

POZOR: Ve zrychleném řízení byl projednán, schválen a prezidentem podepsán vládní návrh zákona o opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru, více k tématu v aktualitě Návrh zákona upravuje konání shromáždění a rozhodování per rollam za nouzového stavu.

Ve smyslu ustanovení § 1207 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“) má statutární orgán povinnost svolat shromáždění k zasedání tak, aby se konalo nejméně jedenkrát do roka. Pro doplnění je třeba zmínit i možnost rozhodování shromáždění mimo zasedání (tzv. hlasování per rollam). Ve shodě s ustanovením § 1210 občanského zákoníku lze, není-li svolané shromáždění způsobilé se usnášet, svolat a navrhnout shromáždění v písemné formě. Jinými slovy řečeno, pokud na svolaném shromáždění nebyli přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu všech hlasů, a to v souladu s ustanovením § 1206 odst. 2 občanského zákoníku, je možné, aby shromáždění rozhodlo mimo zasedání. Umožňují-li to ovšem stanovy daného společenství vlastníků, je možné, a to dle ustanovení § 1210 odst. 2 občanského zákoníku, rozhodnout mimo zasedání shromáždění i v jiných případech než uvedených v občanském zákoníku. Umožňují-li to stanovy společenství vlastníků jednotek. Je-li to v souladu se stanovami společenství vlastníků, může statutární orgán společenství vlastníků přímo svolat zasedání shromáždění formou per rollam. V každém případě platí, že shromáždění musí konat nejpozději jedenkrát za rok, a to bez ohledu na formu zasedání shromážděn, tedy i při zasedání shromáždění písemnou formou.

Ve vztahu ke konání shromáždění vlastníků je nutné zmínit také vazbu na usnesení vlády České republiky č. 199 o přijetí krizového opatření, kterým mimo jiné vláda zakázala s účinností ode dne 13. března 2020 divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé, a to s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob. Tento zákaz „shromažďování“ trvá do odvolání tohoto mimořádného opatření, přičemž se nevztahuje pouze na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných osob, které se konají na základě zákona, a na pohřby. Z uvedeného lze dovodit, že zákaz shromáždění pro akce přesahující 30 osob se vztahuje také na shromáždění společenství vlastníků. Shromáždění ve smyslu ustanovení § 1206 odst. 1 občanského zákoníku tvoří všichni vlastníci jednotek s tím, že každý z vlastníků má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech (nepřihlíží se k hlasu společenství vlastníků, je-li vlastníkem jednotky přímo společenství vlastníků). Podíly na společných částech jsou stanoveny poměrem velikosti podlahové plochy bytu k celkové podlahové ploše všech bytů v domě, nejsou-li tyto podíly určeny se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění bytu nebo jako stejné, a to podle ustanovení § 1161 občanského zákoníku. Podle ustanovení § 1206 odst. 2 občanského zákoníku je shromáždění způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů, přičemž k přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů. Je-li jednotka ve spoluvlastnictví více osob, pak spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. V souladu s ustanovením § 1185 odst. 2 občanského zákoníku se uvedené vztahuje i na manžele, kteří mají jednotku ve společném jmění. Odborná veřejnost dospěla k názoru, že nelze zakázat účast spoluvlastníků nebo druhého manžela v případě, že mají jednotku ve společném jmění, na shromáždění. Hlas za tyto jednotky je ovšem nedělitelný, hlasovat tedy na tomto shromáždění může za uvedené jednotky společný zástupce nebo jiná k tomu zmocněná osoba či pouze jeden z manželů. Při rozhodování v rámci hlasování mimo zasedání se k platnosti hlasování, a to ve smyslu ustanovení § 1212 občanského zákoníku, vyžaduje vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, které je podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí. Při hlasování per rollam se rozhodnutí přijímá většinou hlasů všech vlastníků jednotek,

Nahrávám...
Nahrávám...