dnes je 7.5.2025

Input:

Novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh usnadní obnovu lesů

25.4.2025, Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Poslanci ve třetím čtení projednali dvě důležité novely zákonů, které připravilo Ministerstvo zemědělství, a to novelu zákona o lesích a novelu zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh. Oba návrhy reflektují aktuální výzvy v oblasti lesního hospodářství i mezinárodní závazky České republiky v boji proti odlesňování. Novela lesního zákona má za cíl motivovat vlastníky lesů k šetrnému hospodaření, zvýšit druhovou rozmanitost lesů a usnadnit jejich adaptaci na klimatickou změnu. Novela zákona o uvádění dřeva na trh provádí nařízení EU proti odlesňování a přináší potřebné úpravy dozoru a kontrolních mechanismů.

„Lesní zákon chceme přiblížit realitě dneška – reagujeme na klimatické změny, zkušenosti z boje s kůrovcovou kalamitou i potřebu podporovat rozmanitější a odolnější lesy. Zároveň výrazně zjednodušujeme pravidla, zejména pro drobné vlastníky. Reforma je výsledkem široké odborné diskuze napříč lesnickým sektorem,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Jednou z klíčových změn je prodloužení lhůty pro obnovu lesních porostů ze dvou na pět let a prodloužení lhůty pro zajištění zdárného růstu mladého lesa ze sedmi na deset let. Tato opatření umožní větší využití přirozené obnovy, zapojení přípravných dřevin a zvýšení druhové pestrosti lesů.

Novela rovněž snižuje minimální věk obmýtí u běžného lesa z 80 na 60 let. Toto adaptační opatření umožní rychlejší přeměnu druhově nevhodných a málo odolných porostů, které vznikly v minulosti.

Významnou novinkou je i změna v zadávání lesních hospodářských osnov. Nově nebude tuto činnost zajišťovat každá obec zvlášť, ale centrálně ji převezme Národní lesnický institut (dosavadní Ústav pro hospodářskou úpravu lesů). Tím dojde k výraznému snížení administrativy a zajištění jednotné kvality osnov.

V rámci podpory biodiverzity a zadržování vody v krajině novela umožní na lesních pozemcích budovat malé vodní prvky – tůně, poldry či přehrážky – s celkovou plochou do 1000 m². Nově bude také možná pastva dobytka v lese, pokud nebude docházet k poškozování lesa, ani omezování přístupu veřejnosti.

Novela rovněž upravuje pravidla pro výpočet poplatků za odnětí lesních pozemků, posiluje kompetence odborných lesních hospodářů a rozšiřuje jejich systémové vzdělávání. Národní lesnický institut převezme i další odborné činnosti v oblasti státní správy lesů.

Změny se týkají i využívání státních lesů, které bude nově možné zapojit například jako školní polesí pro výuku studentů středních a vyšších odborných lesnických škol.

Návrh zákona má pouze minimální dopad na státní

Nahrávám...
Nahrávám...