Komentované znění vyhlášky č. 114/2023 Sb., o požadavcích na bezpečnou instalaci výrobny elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie s instalovaným výkonem do 50 kW vydané Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR
Komentované znění vyhlášky č. 114/2023 Sb. [pdf, 285 kB] - ke stažení, citujeme:
NahoruVYHLÁŠKA číslo 114/2023 Sb. ze dne 24. dubna 2023
o požadavcích na bezpečnou instalaci výrobny elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie s instalovaným výkonem do 50 kW
Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví podle § 98a odst. 1 písm. j) zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění zákona č. 19/2023 Sb.:
Poznámka: Komentáře (kurzívou a tučně) mají sloužit k snadnějšímu pochopení významu vyhlášky a přiblížit její znění technicky vzdělané veřejnosti. Tyto komentáře nejsou právně závazné a nejsou součástí citované vyhlášky.
§ 1
Předmět úpravy
Tato vyhláška stanoví požadavky na bezpečnou instalaci výrobny elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie s instalovaným výkonem do 50 kW (dále jen „výrobna elektřiny“).
Vysvětlující komentář:
Vyhláška platí pro všechny zdroje OZE s instalovaným výkonem do 50 kW, kdy za instalovaný výkon se považuje většinou výkon generátoru (existují výjimky). Pro FVE tedy je výkonem uznáván součet špičkového výkonu při STC u všech FV modulů příslušné výrobny a výrobna je definována OM. Jedná se tedy svým způsobem o mikro zdroj umístěný například na RD (rodinném domě) – jen na RD a stavbách typu „stavba vedlejší (doplňková)“, slouží a podmiňuje provoz RD (garáž, pergola). A zároveň je jedním OM
Dále uváděné požadavky se, ale vždy týkají jen určitých (vyjmenovaných) částí výrobny, tedy v případě, že výrobna neobsahuje například FV moduly, týká se jí pouze obecná část příslušného ustanovení/paragrafu, pokud taková část chybí, paragraf se uplatní pouze na vyjmenované části nebo vlastnosti předmětu (výrobny).
§ 2
Požadavky na materiálové provedení
Požadavek na bezpečné materiálové provedení instalace výrobny elektřiny umístěné na stavbě, která je budovou, je splněn, pokud je ve výrobně elektřiny použit pouze fotovoltaický panel tvořený nehořlavou konstrukcí. Nehořlavá konstrukce fotovoltaického panelu je z materiálu třídy reakce na oheň A1 nebo A2 s výjimkou stínicí folie a izolačních hmot. Konstrukce, na níž je umístěný fotovoltaický panel, je z materiálu třídy reakce na oheň A1 nebo A2.
Vysvětlující komentář:
Ustanovení § 2 uvádí požadavky na fotovoltaický panel. Požadavky na materiálové úpravy se tak týkají pouze FV panelů – tedy skupiny FV modulů na nosné konstrukci. Ustanovení je zaměřené na všechny běžné FV moduly s krycím sklem (sklo je z definice materiál třídy reakce na oheň A1, sestava běžného FV modulu se pak chová jako výrobek třídy A2), v případě celoplastových FV modulů je potřeba zajistit jejich zařazení do třídy reakce na oheň podle souboru technických norem ČSN EN 13501-X.
Obdobně se postupuje i u nosných konstrukcí (hliník, ocel je z definice A1), další materiály je nutno posoudit – posouzení zajistí a deklaruje výrobce podle požadavků výše uvedených norem. U jiných typů výroben elektřiny než FVE, se materiálové požadavky v této vyhlášce neřeší a podléhají tak pouze příslušným produktovým normám prvků v těchto výrobnách užívaných.
V případě, že FV moduly nevyhoví požadavkům § 2, může se stavba realizovat s příslušným stavebním povolením, uděleným na základě vyhodnocení bezpečnosti celého systému (projektová dokumentace, požárně bezpečnostní řešení a další). Například vyhodnocení požární odolnosti skladby střechy (modul, krytina, konstrukce) provedené výrobcem střešního systému, stanovení odstupových vzdáleností, apod.
§ 3
Požadavky na vypnutí a odpojení od elektrické instalace a distribuční soustavy
(1) Požadavek na bezpečné vypnutí a odpojení výrobny elektřiny od elektrické instalace je splněn, pokud je zajištěno, že odběrné místo je odpojeno od všech směrů možného napájení. Vypnutí a odpojení je zajištěno vypínacím prvkem, který je umístěn na přístupném místě, označen a je zabráněno jeho volnému užití. Dostatečné je umístění v měřené části elektrické instalace v elektroměrovém rozvaděči. Umístění zvláštního vypínacího prvku není požadováno v případě, že v elektroměrovém rozvaděči je v měřené části umístěn spínací prvek, který současně vypíná a odpojuje výrobnu elektřiny a odběrné místo od distribuční soustavy v souladu s podmínkami příslušného provozovatele distribuční soustavy.
Vysvětlující komentář:
Jedná se o prvek označený jako „vypínač instalace“, který je povinně montován do elektroměrových rozváděčů OM s vnořenou FVE. Ale vyhoví i tzv. jistič před elektroměrem, tedy: „vypínač instalace“ není touto vyhláškou požadován, je ale v PPDS distribučních společností. Toto nařízení se týká všech typů výroben elektrické energie z OZE.
(2) Pro výrobnu elektřiny umístěnou na stavbě, která je budovou, musí být kromě požadavků uvedených v odstavci 1 dále zajištěno vypnutí a odpojení této výrobny elektřiny od elektrické instalace prostřednictvím vypínacího prvku, který umožní vypnutí elektrických zařízení v objektu nebo jeho části podle ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb - Kabelové rozvody.
Vysvětlující komentář:
Z citované normy se použije především kapitola, která definuje požadavek na bezpečné vypnutí kabelových tras v případě požáru a při mimořádných událostech. Instalaci FVE výrobny elektrické energie je nutné vybavit vypínacím prvkem minimálně s funkcí „TOTAL
STOP“(případně CETRAL STOP + TOTAL STOP podle požadavků požárně bezpečnostního řešení zpracovaného na stavbu, na které je výrobna elektrické energie umístěna). U stejnosměrného vedení od FV modulů, případně baterií ke střídači, je potřeba zajistit vypnutí vhodným prvkem (dálkově ovládaný odpojovač nebo systém typu „rapid shutdown“).
Pro umístění a provedení tlačítka CETRAL STOP/TOTAL STOP se použijí požadavky citované normy. V souladu s ČSN 73 0848 se takový systém realizuje v blízkosti vstupu do objektu,…